10 dni do Festiwalu OFAFA 2013

TcheChairNotTakenZachCohen

 [materiały prasowe]

Przypominamy, że już za niecałe 10 dni rozpocznie się XVIII Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA – coroczne podsumowanie polskiego dorobku w dziedzinie autorskiej animacji, jedyna tego typu impreza w Polsce.

W ramach festiwalu odbędą się trzy równoległe konkursy oceniane przez Jury złożone z wybitnych przedstawicieli środowiska filmowego. Funkcję przewodniczącego obejmie w tym roku reżyser i producent Leszek Gałysz, a w pracy towarzyszyć mu będą m.in. ubiegłoroczna laureatka OFAFA Marta Pajek, wybitny kompozytor Zygmunt Konieczny, prezes zarządu Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych w Poznaniu Ewa Sobolewska i odważny twórca i teoretyk kultury Tomasz Kozak.

Pajek-Snepowina

 

W tym roku, oprócz projekcji konkursowych i retrospektyw jurorów przewidziano 9 pokazów specjalnych. Będą to 2 pokazy filmów zrealizowanych przez Telewizyjne Studio Filmów Animowanych w Poznaniu – w tym pokaz animacji dla dzieci, na którym zobaczymy m.in. animacje z serii „Baśnie i bajki polskie”. Filmy nieprofesjonalne, studenckiei i filmy profesjonalistów, które nie przeszły oficjalnej selekcji będzie można obejrzeć w trakcie pokazu Panorama Polskiej Animacji – tu m.in. „Still Life” Wojciecha Hoffmana z muzyką grupy Baaba Kulka.

Festiwal OFAFA to też okazja do przyjrzenia się animacjom pokazywanym na międzynarodowych festiwalach. W tym roku, oprócz pokazu filmów nagrodzonych na festiwalu Etiuda i Aenima 2012, zobaczymy najlepsze filmy z London International Animation Festival (The Highlights of LIAF 2012), a na pokazie The Best of British Animation – najlepsze filmy brytyjskie z obchodzącego w tym roku swoje dziesięciolecie festiwalu.

Będzie też specjalny pokaz animacji izraelskiej, na którym pokazana zostanie zarówno jedna z pierwszych animacji hebrajskojęzycznych – „Przygody Gadiego Ben Susi” z 1931 r., jak i zeszłoroczne filmy dyplomowe absolwentów Akademii Sztuk i Projektowania Becalel. W ramach pokazów specjalnych festiwalu OFAFA pokazany zostanie „Kurczak ze śliwkami” – pełnometrażowy film fabularny Marjane Satrapi, autorki „Persepolis”.

Wątek muzyczny festiwalu to koncert zespołu Transformator Egzystencjalny, który tworzy m.in. muzykę do animacji, a jego liderka Anna Pankiewicz sama jest autorką filmów animowanych oraz pokaz animowanych teledysków z festiwalu Stoptrik – międzynarodowego festiwalu animacji stop motion, który narodził się w mariborskim centrum kultury alternatywnej w 2011 r.

Szczegółowy program projekcji można znaleźć na stronie festiwalu www.ofafa.pl.