3 Se-Ma-For Film Festival

3. Se-Ma-For Film FestivalW dniach 10-13 października w Łodzi odbędzie się już trzecia edycja Se-Ma-For Film Festival.

Se-Ma-For Film Festival to doroczny przegląd poświęcony animacji lalkowej i stop-motion. Jest to pierwszy w Europie i drugi na świecie festiwal dedykowany szczególnie takiej tematyce.

W ramach Festiwalu odbywają się: konkurs międzynarodowy i krajowy, przeglądy tematyczne, forum naukowe, warsztaty, a także różnorodne imprezy towarzyszące jak koncerty, spektakle czy wystawy. Do stałych elementów programu należą również projekcje dla dzieci.

Tegoroczna edycja poświęcona jest w dużej mierze twórcom z Europy Środkowo-Wschodniej.

Ważną częścią Festiwalu będzie „Animacja po sąsiedzku”, specjalny projekt, który będzie miał za zadanie przybliżyć widzom dokonania artystów z Czech, Słowacji, Węgier, Białorusi, Litwy, Rosji, Ukrainy, Chorwacji i Słowenii.

Oprócz pokazów najnowszych filmów z wyżej wymienionych krajów partnerskich, odbędzie się konferencja naukowa „Ojcowie naszej animacji” poświęcona pionierom animacji z naszego regionu, na którą zaproszeni zostaną wybitni przedstawiciele światowej nauki z tej części Europy.

Ważną częścią projektu będą także panele dyskusyjne w których udział wezmą producenci, dystrybutorzy i przedstawiciele festiwali filmowych z naszego regionu. W trakcie spotkań zaproszeni goście będą wymieniać się doświadczeniem, rozmawiać o specyfice i zagrożeniach wynikających z danej aktywności.

3. Se-Ma-For Film Festival to także cykl warsztatów oraz spotkań z utytułowanymi animatorami dla studentów szkół filmowych oraz dzieci i młodzieży.

Na festiwalu zostaną przypomnieni twórcy: Władysław Starewicz z okazji 100-lecia premiery pierwszego filmu animowanego „Piękna Lukanida” i Zenon Wasilewski z okazji 65-lecia premiery pierwszego filmu zrealizowanego w Łodzi – „Za króla Krakusa”.

Głównym kinem festiwalowym w tym roku będzie Silver Screen, który znajduje się w samym centrum miasta. W bardzo popularnym centrum OFF Piotrkowska powstanie miasteczko festiwalowe.

Chociaż Se-Ma-For Film Festival wydaje się imprezą stosunkowo młodą to już zdołał przekonać do siebie wiele osób. „Jednym z zasadniczych celów Festiwalu – obok konkursów i projekcji towarzyszących – jest stworzenie międzynarodowego forum poświęconego zagadnieniom koprodukcji filmowych oraz systemom pozyskiwania środków europejskich na kulturę filmową, jak również międzynarodowego forum poświęconego problemom kina dziecięcego i animacji stop motion”. Innym nie mniej istotnym celem jest stworzenie takiego festiwalu o światowej renomie, na którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Pośród zaproszonych gości znajdą się nie tylko wybitni artyści z całego świata, ale również szerokie grono specjalistów, pasjonatów, studentów, międzynarodowych producentów i dystrybutorów.

Małe Kino objęło patronatem 3. Se-Ma-For Film Festival.