3. Se-Ma-For Film Festival: Co nas dziś czeka?

Pierwszy dzień 3.Se-Ma-For Film Festival już za nami.

Wczoraj mogliśmy uczestniczyć w bardzo emocjonujących wydarzeniach, jak: odsłonięcie pomnika Plastusia, kolejnego z cyklu „Łódź Bajkowa”; projekcjami filmowymi z cyklu 65 lat Se-Ma-Fora; Animacja po sąsiedzku; pokazem animacji z Konkursu Międzynarodowego oraz amatorskiego konkursu „Zaanimuj Łódzkie”, gdzie główną nagrodę otrzymała animacja „Noe” autorstwa Adama Witkowskiego i Marcina Domitrzowa.

Na gali otwarcia zaprezentowano premierowy odcinek serialu „Zajączek Parauszek” oraz polską premierę filmu „Selkirk”.

Tym wydarzeniom towarzyszyły również spotkania z mistrzami, wystawa szkiców braci Minkiewiczów, a także warsztaty Piksalacji.

Co nas czeka dziś? Zobaczcie poniżej.

[Materiały prasowe] 
Najważniejszym punktem programu festiwalowego w czwartek będzie otwarcie o godzinie 18:00 Se-ma-for Muzeum Animacji, które powstało na bazie dotychczasowego Muzeum Bajki. Kilkumiesięczna modernizacja zaowocowała powstaniem jednego z najciekawszych łódzkich muzeów.

Interaktywna ekspozycja umożliwia zapoznanie się z kulisami powstawania filmów animowanych, jak też z historią światowej animacji. SMA przeznaczone jest dla dzieci i dla dorosłych, a jego oferta zainteresuje zarówno amatorów, jak i znawców techniki filmowej. Dziś rozpoczną się Dni Otwarte, które potrwają aż do niedzieli. Szczegóły Dni Otwartych na www.se-ma-for.com

Ciekawym punktem drugiego dnia festiwalu będzie z pewnością pokaz animacji irańskich. Irańskie Stowarzyszenie Młodego Kina zaprezentuje dwanaście filmów krótkometrażowych, które będą wyświetlane w Europie po raz pierwszy.

Przez cały dzień w Meblotece Yellow będą prowadzone warsztaty piksilacji. Piksilacja jest techniką animacji polegającą na fotografowaniu poszczególnych faz ruchu określonego obiektu i ich późniejszym montowaniu. Jest to prosta technika, do której wystarcza amatorski sprzęt fotograficzny. Patronem warsztatów jest Multimedia Polska.

W ramach festiwalu Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna będzie gościła Irinę Kodiukową, animatorkę z Białorusi. Kodiukowa opowie o cechach charakterystycznych białoruskiej animacji i zdradzi tajniki warsztatu swojej pracy. Spotkanie jest dofinansowane z Funduszu Wyszehradzkiego.

W kategorii “Animacja po sąsiedzku” zostaną pokazane filmy z Estonii, Litwy, Słowacji i Polski. W czwartek odbędzie się także dalszy ciąg pokazów Konkursu Międzynarodowego i rozpocznie się konkurs polski. Dla dzieci i młodzieży przygotowano poranny cykl filmów animowanych.

Więcej na www.festival.se-ma-for.com oraz www.facebook.com/semafor.film.festival