Anima 2013. Krótkie info o tegorocznym festiwalu

Anima_2013Szczęśliwy ten kto zawita do Brukseli w dniach 8-17 lutego, wtedy bowiem będzie się tam odbywała kolejna edycja festiwalu Anima.

Anima organizowany jest od 1982 roku. W jego ramach odbywają się pokazy konkursowe i pozakonkursowe, prezentacje powstających animacji, retrospektywy i spotkania z twórcami.

Nagrody przyznawane są w kilku kategoriach: Najlepszy film pełnometrażowy, Najlepszy Studencki Film Krótkometrażowy, Najlepszy Profesjonalny Film Krótkometrażowy,  Najlepszy Film Krótkometrażowy Nocy z Animacją, Najlepszy Film Krótkometrażowy Dla Młodego Widza, Najlepszy Teledysk, Najlepsza Reklama, Konkurs krajowy.

Nagrody przyznawane są przez jury, ale swoich laureatów wybiera także publiczność i partnerzy festiwalu. Tegoroczne jury tworzą: Kim Keukeleire, Sekhar Mukherjee, Benjamin Renner w międzynarodowym konkursie shortów oraz Kim Duchateau, William Henne, Andrea Martignoni w konkursie belgijskim.

Na festiwalu nie mogło zabraknąć polskich akcentów. „Crulic” Ancy Damian, współprodukcja polsko-rumuńska, walczy o nagrodę dla najlepszej animacji. „Bear Me” Katarzyny Wilk zostanie pokazany w konkursie shortów, a „Wiedźmin 2: Zabójcy Królów” Tomka Bagińskiego znalazł się w selekcji filmów reklamowych. W trakcie retrospektywy At the Heart of Europe zaprezentowane zostaną m.in. „Paper Box” Zbigniewa Czapli, „Snępowina” Marty Pajek i „Traps” Renaty Gąsiorowskiej.

Zwycięskie filmy zostaną ogłoszone na gali w dniu zakończenia festiwalu. Trzymamy kciuki za polskie produkcje.