Animacja 25. Jubileusz katedry animacji łódzkiej Filmówki

Animacja 25W tym roku mija 25 lat od powstania specjalności Film Animowany i Efekty Specjalne na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej w Szkole Filmowej w Łodzi. Z tej okazji 16 maja o godz. 18.00 w Ośrodku Propagandy Sztuki (Miejska Galeria Sztuki) w Łodzi rozpocznie się wernisaż wystawy Animacja 25.

Animacja 25 to multimedialna wystawa, której celem jest przedstawienie w sposób nowoczesny, efektowny i przejrzysty kilkudziesięciu lat istnienia sztuki animacji filmowej w łódzkiej szkole filmowej. Wystawa zaprezentuje historię rozwoju nowych technik. Począwszy od „animacji analogowej” realizowanej w szkole do połowy lat 90. XX wieku, aż po „rewolucję cyfrową” trwającą do dnia dzisiejszego.

Animacja 25 to nie tylko prezentacja technik i osobowości twórczych związanych ze szkołą filmową. W dużej mierze multimedialna wystawa ma stać się próbą „wciągnięcia” widza do tworzenia ekspozycji. Jest to również projekt mający na celu stworzenia ogromnego archiwum – bazy materiałów związanych z produkcją filmów animowanych powstałych w łódzkiej szkole filmowej. Częścią ekspozycji będzie prezentacja tych materiałów, w skład których wchodzą: scenariusze, rysunki koncepcyjne, testy animacyjne, storyboardy, layouty etc.

25 lat to oficjalna rocznica pierwszego naboru na nową specjalność, jednak zaczątki filmu animowanego i efektów specjalnych w Szkole mają swoje korzenie już w latach sześćdziesiątych. W roku 1969 na Wydziale Operatorskim z inicjatywy docenta Jerzego Kotowskiego powstała Pracownia Filmu Animowanego. To w tamtych czasach w tej Pracowni swoje pierwsze doświadczenia zdobywał Zbigniew Rybczyński. Po kilkunastu latach ukoronował swoją przygodę z filmem animowanym, odbierając Oskara za film TANGO. Pracownia działała przez 16 lat bardzo prężnie. Była otwarta na nowatorskie pomysły studentów. Naturalną konsekwencją było przekształcenie jej w 1985 roku w 2 letnie Podyplomowe Studium Animacji. Wśród absolwentów Studium odnajdujemy nazwiska, dzisiaj już ugruntowanych twórców: Alina Skiba, Marek Serafiński, Marek Skrobecki i Aleksander Sroczyński. Dwuletnie Podyplomowe Studium Animacji funkcjonowało przez trzy lata. Było pomostem do powołania w 1988 roku czteroletnich magisterskich studiów. Pierwszy nabór odbył się w roku 1989. W roku akademickim 2005/06 odbył się nabór na już pięcioletnie jednolite stacjonarne studia magisterskie. Obecną kadrę tworzą między innymi prof. Piotr Dumała, dr hab. Marek Skrobecki, dr Mariusz Wilczyński.

Wystawa potrwa 3 tygodnie. Na odwiedzających będzie czekało wiele atrakcji.

CO: ANIMACJA 25.
KIEDY: 16.05.2014 godz. 18.00
GDZIE: Ośrodek Propagandy Sztuki przy ul. Sienkiewicza 44 w Łodzi (Miejska Galeria Sztuki)

Weź udział w wydarzeniu na FB >>