Animator 2014: program

AnimatorW dniach 11-17 lipca w Poznaniu startuje 7. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Przez siedem lipcowych dni widzowie będą mogli zobaczą pokazy filmów konkursowych, retrospektywy, przeglądy tematyczne, premiery, projekcje z muzyką na żywo oraz uczestniczyć w koncertach, warsztatach i wykładach.

Tematem przewodnim Animatora 2014 będzie animacja z Chin i non-camerowa. Jurorzy, jak co roku, podczas Konkurs Filmów Animowanych przyznają Złotego, Srebrnego i Brązowego Pegaza oraz szereg nagród dodatkowych, w tym nagrodę dla najlepszego filmu pełnometrażowego.

Ważne miejsce w programie zajmą także kobiety-animatorki. Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną prace twórczyń z Polski i zagranicy. Filmy skupione będą wokół dwóch tematów: różnorodnych dróg zaistnienia kobiet jako realizatorek/reżyserek/autorek oraz strategii wprowadzania i funkcjonowania szeroko rozumianych „kobiecych” narracji w różnych polach filmu animowanego. W tej sekcji zobaczymy m.in. filmy: Aliny Maliszewskiej, Natalii LL, Johanny Quinn, Izabeli Plucińskiej czy Michaeli Pavlatovej.

W ramach tematyki kobiecej odbędzie się również dwudniowa konferencja zrealizowana wokół tematu filmu animowanego kobiet. Tytuł obrad pierwszego z nich brzmi: Realizatorki i artystki w strukturach świata filmu animowanego. Wczoraj i dziś, drugiego – Sylwetki artystek animacji i problematyka ich filmów.

Wśród retrospektyw warto zwrócić uwagę na pokazy filmów wybitnego amerykańskiego reżysera – Pata O’Neilla, który odwiedzi Animatora. Zobaczymy jego „Water and Power” (1989), nagrodzony w Sundance w 1990 roku i okrzyknięty wzorem dla filmu przyszłości. Obejrzymy również „Allegro non troppo” Bruno Bozzetto – najbardziej znany film tego włoskiego reżysera i satyryka oraz zestaw jego krótkometrażówek. Z polskich akcentów publiczność będzie miała okazję zapoznać się z twórczością Mirosława Kijowicza.

Świetnie zapowiada się cykl „Nocnego Kina”, w którym puszczane będą filmy m.in. Wesa Andersona, Richarda Linkatera czy Davida Lyncha.

Jak co roku wielbiciele łączenia obrazów z dźwiękiem będą mieli okazję uczestniczyć w kilku projekcjach z towarzyszeniem muzyki granej na żywo (sekcja Animacja i Muzyka). Specjalny pokaz „Wojtek Juszczak In Memoriam” przygotuje związany od lat z festiwalem Jerzy Armata.

Najmłodsi będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, pokazach filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych przygotowanych przez Centrum Sztuki Dziecka.

Bilety i karnety na festiwalowe wydarzenia dostępne są już w sprzedaży.