Jesienne Anime – co nowego w tym sezonie?
Jeśli drzewa tracące liście przy chłodnych podmuchach wiatru i pochmurne niebo nie są waszą wymarzoną scenerią, a całą jesień najchętniej spędzilibyście w zaciszu domowego komputera, Japonia ma dla Was perfekcyjne rozwiązanie – nowy sezon anime! Zamiast nakładać coraz to cięższe płaszcze można oglądać coraz to dziwniejsze animacje o zakochanych nastolatkach, magikach, szczurach i kurczakach. Żeby jednak nie trafić tylko na wypowiadane słodkimi głosikami sztuczne dialogi przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych i najbardziej oczekiwanych anime tego sezonu. Seanse czas zacząć!
Kategoria Pierwsza: Akcja
1. Code:Breaker
Jadąc autobusem nastoletnia Sakura zostaje świadkiem makabrycznej sceny – widzi młodego chłopaka spalającego ludzi żywcem za pomocą niebieskich płomieni. Kiedy następnego dnia ten sam chłopak pojawia się w jej szkole jako nowy uczeń, Oogami Rei, Sakura wszczyna śledztwo. Okazuje się, że Oogami jest „Code:Breakerem”, człowiekiem mogącym łamać reguły społeczeństwa i zabijać innych bez żadnych konsekwencji. Jego zadaniem jest likwidacja przestępców. Sakura postanawia zmienić Oogamiego i pokazać mu, że niektórzy zasługują na dar łaski.
Choć manga „Code:Breaker” ma już prawie 200 odcinków, serial będzie ich sobie liczył jedynie 13. W takich wypadkach można liczyć na treściwe, nasycone akcją sceny i lepszą animację.
Spodoba się Wam jeśli… Lubicie filmy akcji z moralnymi dylematami
2. Btoom!
Ryota Sakamoto to jeden z najlepszych graczy „Btoom!” – multiplayerowej gry, w której przeciwników zabija się za pomocą różnego rodzaju bomb, a nigdy pistoletów. W realnym życiu bohater nie robi nic prócz kłócenia się z matką, która namawia go do pójścia do pracy. Nagle Ryota budzi się w środku tropikalnego lasu z małym zapasem bomb. Zostaje wtrącony do rzeczywistej gry „Btoom!”, gdzie każde uderzenie boli, a rzucenie bombą nie polega jedynie na wciśnięciu guzika.
„Btoom!” przeznaczone jest dla starszej widowni, choć serial i tak jest łagodniejszy od oryginalnej mangi. Animacja jest przyzwoita, ale jako laik nie umiem ocenić realizmu eksplozji.
Spodoba się Wam jeśli… Lubicie „Battle Royale” i wybuchy, a nie macie problemu z brutalnymi scenami.
Kategoria Druga : Shoujo (kierowane do dziewczyn)
1. Tonari no Kaibutsu-kun („Potwór z ławki obok” lub „Potwór z sąsiedztwa”)
Shizuku jest skupioną i cichą nastolatką, która nie ma przyjaciół i całe dnie spędza na nauce. Kiedy nauczycielka prosi ją, by zaniosła notatki Haru, wagarowiczowi o złej reputacji, życie dziewczyny przybiera nieoczekiwany obrót. Nieokrzesany i spontaniczny Haru postanawia się z nią zaprzyjaźnić, wywracając tym samym spokojną egzystencje Shizuku do góry nogami.
„Tonari no Kaibutsu -kun”, to anime spokojne i luźne, o naturze komediowej. Odcinki składają się z rożnych życiowych sytuacji i trudno szukać w nich większej fabuły. Zamiast tego obserwujemy powoli dojrzewające relacje postaci, które z przyjaźni przeradzają się w miłość i odwrotnie.
Spodoba się Wam jeśli… Lubicie romanse szkolne, ale nie trawicie związanych z nimi zazwyczaj dramatów, łez i nadmiernej powagi.
2. Kamisama Hajimemashita (angielska wersja tytułu to „Kamisama Kiss” czyli „Boski Pocałunek” lub „Pocałunek od Boga”)
Porzucona przez ojca-hazardzistę Nanami pozostaje bez dachu nad głową i grosza przy duszy. Kiedy siedzi samotnie na ławce w parku pojawia się przed nią tajemniczy mężczyzna i oferuje nowy dom. Zdezorientowana nastolatka udaje się w wyznaczone przez niego miejsce, które okazuje się być starą świątynią zamieszkaną przez duchy. Straszydła rozpoznają w Nanami ziemskie bóstwo i uznają za swoją nową władczynię. Od dziś bohaterka będzie musiała dbać o świątynię, wysłuchiwać modlitw, tworzyć talizmany dla wiernych i zdobyć zaufanie najważniejszego ze swoich nowych poddanych duchów – przystojnego lisa-demona Tomoe.
Anime jest adaptacją bardzo popularnej mangi autorstwa Julietty Suzuki, która obecnie liczy już ponad 80 odcinków. Głównymi wątkami są relacja Nanami i Tomoe oraz zmagania bohaterki z rolą bóstwa i światem japońskich demonów.
Spodoba się Wam jeśli… Interesujecie się japońskim folklorem i lubicie romanse paranormalne.
3. Sukiitte Ii na yo („Powiedz „Kocham Cię” „)
Tachibana Mei jest nieśmiała i ponura. Nie rozmawia z nikim w szkole, nie potrzebuje przyjaciół, a w telefonowych kontaktach ma zapisane tylko numery do domu i pracy. Wszystko to zmienia się, gdy w jej życie wkracza Kurosawa Yamato, popularny i przystojny chłopak, który widzi w Mei coś, czego ona sama nie dostrzega i zaczyna się nią interesować.
„Sukitte Ii na yo” to typowy romans szkolny, który fabularnie przypomina wydawanego w Polsce niegdyś „Marsa” – nieśmiała dziewczyna i popularny chłopak zakochują się w sobie pomimo wszelkich przeciwności, takich jak zazdrosne koleżanki i tajemnicza przeszłość bohatera. Do tego zestawu otrzymujemy jeszcze aksamitny głos popularnego Sakurai Takahiro grającego rolę Yamato.
Spodoba się Wam jeśli… Lubicie typowe romanse szkolne i nie odstrasza Was japońskie podejście do związków damsko-męskich.
Kategoria Trzecia: Fantasy
1. Magi: The Labyrinth of Magic
Aladdyn to chłopiec, który większość swojego życia spędził uwięziony w jednym pokoju. Gdy w końcu się z niego wydostaje jest rządny przygód, nowych doświadczeń, a nade wszystko przyjaźni. Proste pragnienia komplikują niezwykłe umiejętności chłopca. Aladdyn jest magiem, a w dodatku posiada Dżina o imieniu Ugo, który mieszka w złotym flecie. Taki zestaw przyciągać może tylko jedno – kłopoty. Na szczęście tuż za nimi czai się przeznaczenie.
Świat anime inspirowany jest „Baśniami Tysiąca i Jednej Nocy”, przez co wiele postaci nosi znane imiona, takie jak Alibaba, Sindbad i Jafar. Mimo to fabularnie serial nie przypomina znanej klasyki, jest typową japońską opowieścią dla chłopców, co oznacza, że nie zabraknie w niej rozwoju osobowościowego, dobrych walk i podkreślania wartości przyjaźni.
Spodoba się Wam jeśli… Lubicie światy fantasy, magię, walczących ramię w ramię bohaterów i nie przeszkadza wam odrobina jałowych morałów.
2. Ixion Saga DT
Pasjonat gier MMORPG, Hokaze Kon, zostaje nagle i bez żadnych wyjaśnień przeniesiony do równoległego wymiaru, prosto w świat prawdziwego fantasy. W przeciągu jednego dnia udaje mu się uratować uroczą, choć pyskatą, 8-letnią księżniczkę i wplątać w wewnętrzne spory państwa o wdzięcznej nazwie Alma. Bohater może nie umie świetnie posługiwać się mieczem, ani czarować, ale nie można mu odmówić odwagi i sprytu – wie kogo i gdzie kopnąć.
Anime jest lekką opowieścią fantasy, która jednocześnie naśmiewa się z różnych elementów gier o takiej tematyce. Pozycja luźna, niezobowiązująca.
Spodoba się Wam jeśli… Nieobce są Wam lochy i smoki i nie macie nic przeciwko oglądaniu ich w lżejszej, komediowej oprawie.
Kategoria Czwarta: Sci-Fi
1. Shin Sekai Yori („Z Nowego Świata”)
Przyszłość XXXI wieku wygląda sielsko i przyjaźnie. Ludzie żyją w małych społecznościach i obdarzeni są psychicznymi mocami, które wykorzystują w niemal każdej sferze życia. Główni bohaterowie, piątka przyjaciół, uczęszcza normalnie do szkoły, bawi się na polach i śmieje z niewinnych żartów. Wszystko wydaje się być piękne, spokojne i sprawiedliwe. Ale to tylko pozory. W szkole giną dzieci i nikt zdaje się tego nie zauważać. Historia ludzkości spowita jest mrokiem i nikt nie odpowiada na żadne pytania. Gdy przyjaciele przez przypadek docierają do odpowiedzi iluzja spokoju i sprawiedliwości znika pozostawiając okrutną prawdę. Co gorsza, reszta świata nie chce, by wyszła ona na jaw.
„Shin Sekai Yori” to pozycja szczególna, z ciekawym klimatem i dużym potencjałem. Opowieść prowadzona jest na początku nieco chaotycznie, ale potem układa się coraz lepiej. Miejmy tylko nadzieje, że pozostanie spójna i interesująca przez 24 odcinki.
Spodoba się Wam jeśli… Lubicie tajemnice, trochę horroru i historie, która buduje klimat, a nie śpieszy się z wyjaśnieniami.
2. Psycho-Pass
W nieodległej przyszłości ludzkość posiada już urządzenia, które są w stanie natychmiastowo ocenić osobowość człowieka i jego stan psychiczny, w tym predyspozycje do popełnienia przestępstwa. Dzięki tej nowoczesnej technologii praca policji przebiega zupełnie inaczej niż w naszych czasach – w końcu lepiej złapać kogoś zanim jeszcze złamie prawo. Policjanci działają podzieleni na dwie grupy – inspektorów i wykonawców. Wykonawcy sami posiadają predyspozycje przestępcze, co przydaje się w ich moralnie trudnej i niebezpiecznej pracy. Gdyby nie pomagali zwykłym policjantom zostaliby skazani. Dlatego nad nimi zawsze stoi inspektor, który w razie problemów może wykonawcę sparaliżować lub zastrzelić. Fabuła śledzi poczynania początkującej inspektorki, Akane Tsunemori i jej nietuzinkowej drużyny.
„Psycho-Pass” to anime brutalne i ponure, ale wciągające. Za pomysł odpowiada Urobuchi Gen, ceniony scenarzysta znany z mrocznych fabuł i nieoczekiwanych zwrotów akcji.
Spodoba się Wam jeśli… Nie boicie się krwi, moralnych problemów i przytłaczających, ciemnych miast.