Blok AfroKids i „Zarafa” na Afrykamera

plakat2013Dziś startuje 8. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera. Festiwal odbywa się w Warszawie, Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Toruniu oraz we Wrocławiu. W jego ramach zaplanowano liczne spotkania i pokazy, w tym blok dla dzieci AfroKids (Warszawa, Kraków, Poznań, Toruń, Białystok) i pokaz animowanego filmu „Zarafa” (w Gdańsku).

 

[info prasowe]
Zarafa (Zarafa)
Remi Besancon, Jean-Christophe Lie
Francja / 2012 / 75 min
Maki jest rezolutnym afrykańskim dziesięciolatkiem, któremu szczęśliwie udaje się uciec z niewoli. W swojej podróży nastolatek zaprzyjaźnia się z osieroconą żyrafą. Wspólnie przemierzają pustynie, żeglują z piratami i latają balonem. Piękne, wzruszające i pełne emocji kino dla całej rodziny.
Fabuła filmu została zainspirowana prawdziwą historią żyrafy, którą egipski pasza podarował w 1827 roku królowi Francji, Karolowi X. Twórcami tej przygodowej opowieści o odwadze, nadziei i sile przyjaźni są trzykrotnie nominowany do nagrody Cezara, Rémi Bezançon (Miłość buja w obłokach, Dzień, który odmienił twoje życie) i nominowany do Złotej Palmy, Jean-Christophe Lie (Mężczyzna w niebieskim Gordini). Ten drugi, pracował jako animator przy słynnym filmie Trio z Belleville. Obraz ma cenne walory poznawcze i dydaktyczne: pokazuje negatywne aspekty kolonializmu, podkreślając jednocześnie znaczenie wolności. Produkcja odniosła sukces kasowy we Francji oraz zdobyła nominację do prestiżowej nagrody Annie. Autorem znakomitej muzyki jest Laurent Perez (Strach(y) w ciemności, Zjazd).


Pokazy dla dzieci (AfroKids)
Zbiór krótkich i nieco dłuższych bajek z przeznaczeniem dla najmłodszych!
Pokazom towarzyszą specjalne zajęcia z dziećmi.
 
Kuku na Fox, 2min.
Animacja powstała podczas warsztatów prowadzonych w ramach projektu GLEN w slumsach Nairobi w 2012 roku. Młodzież z dzielnic Mathare i Eastleigh zrzeszona w Mathare Youth Sport Association miała za zadanie zaanimować jedną z miejscowych legend ludowych. Oto rezultaty ich pracy!
 
Cztery strony świata: O demonicy, kobiecie i ptaku, reż. Martyna Majewska, 6min.
Czy zazdrosna demonica może zniszczyć małżeństwo dwójki kochających się ludzi? Jak kochający mężczyzna może odwrócić zły czar? Ta senegalska historia o wierności i zazdrości, które muszą ulec potędze miłości, jest adaptacją opowieści grupy etnicznej Serer.
 
Tydzień przygód w Afryce (3 x 10 min.)
Nakręcony w latach 1984-1986 roku w warszawskim Studiu Miniatur Filmowych siedmioodcinkowy serial animowany dla dzieci w reżyserii Adama Łowickiego oraz Piotra Pawła Lutczyna. W ramach pokazów przedstawimy wybrane bajki.

Strona festiwalu AfryKamera >>