Daj się wciągnąć w kulturę z Se-ma-for Film Festival on Tour!

Plakat_On_Tour Se-ma-for Film Festival10 maja w Ozorkowie nastąpi inauguracja wędrownej edycji Se-ma-for Film Festivalu, który tym razem obiera za cel promowanie uczestnictwa w kulturze. Organizowany przez Se-ma-for Muzeum Animacji projekt zawita w 15 małych miejscowościach województwa łódzkiego. Obok Ozorkowa, Se-ma-for odwiedzi Łask, Opoczno, Radomsko, Rząśnię, Żarnów, Sędziejowice, Gorzkowice, Smardzewice, Ładzice, Gidle, Koluszki, Wieruszów, Zgierz i Dmosin.

Czy jest kultura i gdzie ją spotkasz? – to będą główne tematy połączonych z festiwalowymi projekcjami warsztatów filmowych. Podczas dwóch sesji w każdym z miejsc uczestnicy obejrzą wybór animacji, zrobią własny film o kulturze w najbliższym otoczeniu i z pomocą animatorów spotkań skomponują wystawę artefaktów kultury danej miejscowości.

Wśród projekcji animacji znajdą się sety skierowane do najmłodszych, do młodzieży, okazjonalny set „65 lat łódzkiej animacji” oraz wybrane pozycje z cyklu „Straszno, śmieszno, duszno” – horrorów i erotyków lalkowych dla starszej publiczności. Wszystkie filmy zaczerpnięte zostaną z archiwum trzech edycji Se-ma-for Film Festival.

Warsztaty filmowe skupią się wokół tematyki aktywnego uczestnictwa w kulturze, do którego mają zachęcać
i aktywizować. W każdej miejscowości odbędą się dwa – jeden pod tytułem „Kultura. To jest to!”, podczas którego uczestnicy odpowiedzą na pytanie „Czym jest dla Ciebie kultura?” i zrobią na ten temat krótki film. Podczas drugiego warsztatu „Gdzie spotkasz kulturę” uczestnicy stworzą mapę miejsc, w których można spędzić wolny czas, obcując
z kulturą. Mapa ta następnie będzie jednym z elementów animowanych w filmie.

Filmy zostaną profesjonalnie zmontowane, by w drugim etapie projektu powrócić do miejscowości, w których powstały. Wtedy to odbędzie się ich uroczysta projekcja oraz otwarta wystawa przedmiotów, które w opinii uczestników wiążą się z kulturą w danym miejscu – oraz zostały przez nich częściowo wykorzystane w filmach.

Projekt ma na celu nie tylko przybliżenie dorobku łódzkiego Se-ma-for Film Festivalu, ale przede wszystkim promowanie uczestnictwa w kulturze we własnym miejscu zamieszkania. Organizatorzy chcą przy pomocy animacji wciągnąć uczestników w pasjonujący świat kultury w najbliższym otoczeniu.

Więcej informacji na http://www.muzeum.se-ma-for.com/ontour2013 .

Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury oraz Województwa Łódzkiego.

Partnerem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi.

TERMINY WYDARZEŃ W POSZCZEGÓLNYCH MIASTACH:

MAJ 

10.05.2013 – Miejska Biblioteka Publiczna, Ozorków

15.05.2013 – Gminna Biblioteka Publiczna, Żarnów

17.05.2013 – Gminna Biblioteka Publiczna, Ładzice

21.05.2013 – Gminna Biblioteka Publiczna, Smardzewice

CZERWIEC 

04.06.2013 – Gminna Biblioteka Publiczna, Rząśnia

05.06.2013 – Gminna Biblioteka Publiczna, Gidle

07.06.2013 – Miejski Dom Kultury, Radomsko

10.06.2013 – Miejska Biblioteka Publiczna, Koluszki  

12.06.2013 – Gminna Biblioteka Publiczna, Sędziejowice

13.06.2013 – Miejski Dom Kultury, Opoczno

14.06.2016 – Gminna Biblioteka Publiczna, Dmosin

19.06.2013 – Wieruszowski Dom Kultury, Wieruszów

21.06.2013 – Gminna Biblioteka Publiczna, Gorzkowice

LIPIEC 

03.07.2013  –  Łaski Dom Kultury, Łask

SIERPIEŃ   

 29.08.2013 –  Miejski Ośrodek Kultury, Zgierz