Etiuda&Anima 2012: The Best of

Etiuda&Anima2012 - best ofOd dzisiaj do niedzieli 17.02 w Kinie Pauza oglądać można retrospektywę ostatniej edycji MFF ETIUDA&ANIMA 2012.

Na pokazie obejrzeć będzie można nie tylko nagrodzone etiudy i animacje, ale także zestaw krótkich form z Japonii, Estonii oraz Francji.

Wydarzenie znajdziecie na FB: Etiuda&Anima 2012: The Best of , a poniżej program.

___________________________
12.02 , wtorek, godz. 18:00
The Best of Etiuda 2012

___________________________

SOWA / OWL,
reż./dir. Marta Karwowska, PWSFTViT, Polska/Poland, 2012, 30’
– Grand Prix Festiwalu – Złoty Dinozaur
Ostatnie dni wakacji. Sowa ma osiem lat i tajny plan – dostać się na opuszczoną wyspę. I chociaż ponton jest dziurawy, a rodzice zajęci, prawie jej się to udaje.

LE SOUFFLE COURT / SHORT OF BREATH,
reż./dir. Guillaume Legrand, CalArts, Francja, USA/France, USA, 2011, 21’ – Srebrny Dinozaur
Para młodych ludzi żyje na obrzeżach miasta. Chłopak zajmuje się nielegalnymi sprawami, przetrzymuje m.in. porwane dziecko. Dziewczyna, pozostawiona sama z małym chłopcem, zaczyna tęsknić za normalnym, ustabilizowanym życiem.

STREMT 89,
reż./dir. Anda Puscas, Dragos Dulea, UNATC, Rumunia/Romania, 2012, 13’34’’
– Brązowy Dinozaur
Krótki dokument przywodzący na myśl pamiętne 12:08 na wschód od Bukaresztu, czyli zabawna opowieść o rumuńskiej wiosce i wydarzeniach, które zaszły w niej w pamiętnym, przełomowym dla wschodniej Europy roku.

NAZI GORENG,
reż./dir. Nathan Nill, Hamburg Media School, Niemcy/Germany, 2011, 6’30’’
Azjatycka knajpa wypełniona hazardem, striptizerkami i szemranymi typami nie wydaje się najlepszym miejscem na kryjówkę dla twardego neonazisty z kijem bejsbolowym w ręku. Rezultaty takiego spotkania będą jednak bardzo niespodziewane.

RESEN / DOG LEASH,
reż./dir. Eti Tsicko, Tel Aviv University, Izrael/Israel, 2012, 26’ – wyróżnienie
W małżeństwie Mariny pojawiają się problemy. Emocje zmuszają ją do poszukiwań, które są niczym natarczywy głód. Podążając za tym dziwnym uczuciem, przekroczy wiele tradycyjnych granic, za którymi znajdują się już tylko bardziej niebezpieczne miejsca.

___________________________
13 .02, środa, godz. 18:00
The Best of Anima 2012
___________________________

BYDLO,

reż./dir.: Patrick Bouchard, Kanada/Canada, 2012, 8’55’’
– Grand Prix Festiwalu – Złoty Jabberwocky
Interpretacja miniatur fortepianowych „Obrazki z wystawy” Musorgskiego, inspirowana powolnym, nieporęcznym ruchem woła ciągnącego ciężki wóz.

DELL’AMMAZZARE IL MAIALE/ABOUT KILLING THE PIG,
reż./dir.: Simone Massi, Włochy/Italia, 2011, 6’20’’ – Srebrny Jabberwocky 
Gdy świnia jest wyciągana z chlewni na ubój, ma okazję zobaczyć niebo i rzeczy świata.

SUUR MAJA/BIG HOUSE,
reż./dir.: Kristjan Holm, Estonia, 2011, 10’24’’ – Brązowy Jabberwocky
Pewnego całkiem zwyczajnego letniego wieczora mieszkańcy całkiem zwyczajnego bloku gromadzą się na podwórku. Mieszkaniec z niejasnymi motywami wykorzystuje sytuację, a zakończenie jest oczywiście do przewidzenia.

VELOCITY,
reż./dir.: Karolina Glusiec, Wielka Brytania/UK, 2012, 6’
– Specjalny Złoty Jabberwocky dla najlepszej animowanej etiudy
Zawsze myślałem, że mam świetną pamięć. Chciałem pokazać ci te rysunki. Kolekcję rysunków, kolekcję wspomnień, kolekcję tego, co utracone. Te obrazy nie istnieją, ale rysunki tak. Pamięć jest tylko w mojej głowie.

SUNNY AFTERNOON,
reż./dir.: Thomas Renoldner, Austria, 2012, 6’50’’ – wyróżnienie
To konfrontacja „niby” awangardowego filmu z „niby” wideoklipem, stawiające pytania o konwencjach, typowych tabu i stereotypach w różnych „gatunkach” filmowych. Muzyka i dźwięki również zostały odpowiednio dopasowane, by pokazać stereotypy z różnych gatunków.

DRÓŻNIK,
reż./dir.: Piotr Szczepanowicz, Polska/Poland, 2012, 11’ – wyróżnienie
Bohaterem jest samotny mężczyzna pracujący jako dróżnik na pustkowiu, gdzie nawet pociągi się nie zatrzymują. Jedyną jego rozrywką jest gra na trąbce. Aż do pewnego dnia…

LE GRAND AILLEURS ET LE PETIT ICI/HERE AND GREAT ELSEWHERE,
reż./dir.: Michèle Lemieux, Kanada/Canada, 2012, 14’25’’ – wyróżnienie
Mężczyzną zatopionym w myślach wstrząsa nagła, przeszywająca świadomość swojego istnienia. Rozmyśla o świecie, w którym żyje – od ewolucji życia i cząsteczek atomu, które tworzą materię, po sekrety pamięci i zagadkę śmierci.

UNA FURTIVA LAGRIMA,
reż./dir.: Carlo Vogele, Francja/France, 2011, 3’08’’ – wyróżnienie
Ostatnia podróż ryby, która śpiewa swoją pieść śmierci od sprzedaży na rynku rybnym aż do smażenia na patelni.

DEMONI,
reż./dir.: Theodore Ushev, Bułgaria, Kanada, Niemcy/Bulgaria, Canada, Germany, 2011, 3’43’’ – nagroda „WIELKI NIEDOCENIONY”
Pierwszego dnia po pierwszej niedzieli, po pierwszym wiosennym deszczu, Czerwony Kot siedzi na dachu starego domu… Czeka, patrząc jak księżyc wędruje po niebie. A dom? Co jest w środku? Demony? Czarownice?

OH WILLY…,
reż./dir.: Emma de Swaef, Marc James Roels, Belgia/Belgium, 2012, 16’
– nagroda Jury Studenckiego
Zmuszony do powrotu do swoich naturystycznych korzeni, Willy nieporadnie próbuje być szlachetnym dzikusem. Około pięćdziesięcioletni Willy, pulchny i zakłopotany, powraca do społeczności naturystów, w której się wychowywał, żeby odwiedzić swoją umierającą matkę. To przywraca wspomnienia, nie wszystkie przyjemne, które doprowadzają go do kryzysu emocjonalnego, kiedy jego matka w końcu umiera. W rozpaczy włóczy się po lesie w nocy, stawiając czoła wszystkim swoim lękom, ale także znajdując niecodzienne źródło pocieszenia.

POSLEDNÝ AUTOBUS/THE LAST BUS,
reż./dir.: Martin Snopek, Ivana Laucikova, Słowacja/Slovakia, 2011, 15’ – nagroda publicznoiści
Nadszedł początek sezonu łowieckiego. Zwierzęta z lasu wynajmują mały autobus i odjeżdżają w bezpieczne miejsce. Kiedy myśliwi zatrzymują autobus w środku nocy, jego pasażerowie pokazują swoje prawdziwe oblicze w obawie o własne życie.

___________________________
14 .02, czwartek, godz. 18:00
Etiudy meksykańskie z Centro de Capacitacion Cinematografica
z Meksyku nagrodzonej specjalnym Złotym Dinozaurem 2012
___________________________

DON SABÁS,
reż./dir. Juan Manuel Zúñiga, CCC, Meksyk/Mexico, 2012, 17’
Czuła historia znajomości starszego mężczyzny i, pozostawionego mu pod dłuższą niż przewidywał opieką, chłopca. Od niechęci i nieufności, aż do przyjaźni i bliskości, które nadadzą nowy sens życiu staruszka.

DOS DE TRES / TWO OUT OF THREE,
reż./dir. Paulina Rosas, CCC, Meksyk/Mexico, 2012, 12’
Losy drobnych włóczęgów, dziewczyny i małego chłopca, zarabiających na życie oszukiwaniem pasażerów metra. Wzajemna pomoc i rodzinne niemal stosunki tej dwójki zostają skonfrontowane ze światem przestępstw o wiele poważniejszych. Czy w obliczu większego zarobku przyjaźń jest w stanie przetrwać?

LA MADRE / THE MOTHER,
reż./dir. Ernesto Martínez Bucio, CCC, Meksyk/Mexico, 2012, 15’
Jak daleko może posunąć się syn nadużywający zaufania matki w dramatycznej sytuacji? I jak bezgraniczną miłością oraz zaufaniem kobieta daży swoje dziecko, gdy mimo wszystko zdobywa się na wielkie poświęcenie by mu pomóc.

STELLA MARIS,
reż./dir. Marie Benito, CCC, Meksyk/Mexico, 2010, 10’
Ojciec i jego dziesięcioletnia córka wyruszają w malowniczą podróż w stronę oceanu. Ta podróż ma swój ważny cel i subtelnie obrazuje relacje między dziewczynką a jej ojcem.

YUBAN (TIERRA VIVA) / YUBAN (LIVE EARTH),

reż./dir. Yaasib Vazquez, CCC, Meksyk/Mexico, 2011, 29’
Zapotekowie to grupa rdzennych mieszkańców Meksyku. Jakie transformacje przechodzi obecnie ta wielka niegdyś społeczność, która z biegiem czasu stworzyła hermetycznie zamknięty świat? Film kreśli obraz wysiłku ludzi w procesie pielęgnowania kultury i podtrzymywania zamierających tradycyjnych zasad.

___________________________
15 .02, piątek, godz. 18:00
Etiudy wyróżnione podczas 19 edycji MFF Etiuda&Anima

___________________________

MUKA! / BOO!,
reż./dir. Kordian Kądziela, WRiTV, Polska/Poland, 2012, 27’ – Nagroda Publiczności
Józef ma 40 lat i niewiele powodów by witać każdy poranek z uśmiechem na ustach. Kobiet w życiu miał tyle, ilu przyjaciół – zero. Jego przestrzeń życiowa nie przekracza trzech metrów kwadratowych. Tyle bowiem miejsca ma zarówno w pracy (budka parkingowa), jak i w mieszkaniu (pokoik w lokum matki). Sytuacja dodatkowo się komplikuje, gdy pewnego dnia zostaje aresztowany przez dwóch obcych mężczyzn. Muka! to słodko-gorzka historia oparta na motywach Procesu Franza Kafki oraz przeżyć Piotra K. z Racławic Śląskich na Opolszczyźnie.

ŚWIĘTO ZMARŁYCH / HALLOWEEN,
reż./dir. Aleksandra Terpińska, WRiTV, Polska/Poland, 2011, 18’ – wyróżnienie
Dorastająca dziewczyna wychowywana wraz z bratem przez babcię poszukuje wzorów dorosłości. Matka rodzeństwa nie żyje, ojciec jest w zasadzie nieznany. Czy odnaleziony po latach przez córkę będzie potrafił odpowiedzieć jej na najważniejsze pytania?

ROZMOWA / THE CONVERSATION,
reż/dir. Piotr Sułkowski, PWSFTViT, Polska/Poland, 2011, 16’ – nagroda Wielki Niedoceniony”
Kiedyś wiedziałam kim jest dla mnie Bóg, ale teraz uciekła mi ta myśl. Bo gdyby był, to by mnie zatrzymał na ostatnim stopniu gdy wchodziłam po schodach do mieszkania człowieka, żeby go zabić.Obydwoje zostali skazani za morderstwo. Znają się tylko z listów, które piszą do siebie od ośmiu lat. Dziś Agnieszka wychodzi na przepustkę, gdzie zobaczy go po raz pierwszy.

PARVANEH,
reż./dir. Talkhon Hamzavi
, ZHdK, Szwajcaria/Switzerland, 2012, 25’ – nagroda Jury FICC
Zagubiona w szwajcarskiej rzeczywistości gastarbeiterka z Afganistanu chce przesłać pieniądze do swojej rodziny w ojczyźnie. Są one niezbędne na leczenie. Jednak status tytułowej bohaterki nie pozwala jej na to. Znajduje pomoc u swojej rówieśniczki. Odrębne światopoglądy dziewczyn nie przeszkadzają im w pokoleniowym porozumieniu i wzajemnym poszerzeniu horyzontów.

___________________________
16 .02, sobota, godz. 18:00
Etiuda&Anima prezentuje najnowsze trendy we francuskiej animacji

___________________________

Zestaw składa się z wybranych francuskich animacji krótkometrażowych zgłoszonych do selekcji konkursu Anima 2012. Zestaw zaskakuje różnorodnością wykorzystanych technik.

___________________________
17 .02, niedziela, godz. 18:00
Etiuda&Anima prezentuje dwie animowane strony świata: Estonia i Japonia

___________________________

Wśród filmów zgłoszonych do konkursu animacji w 2012 roku bardzo wyraźnie zaznaczały się filmy z Estonii i Japonii. Wyróżniały się przede wszystkim niezwykle estetyczną formą oraz poetycką treścią. Tylko część z nich była prezentowana podczas festiwalu dlatego teraz zapraszamy na uzupełniający pokaz – ucztę dla zmysłów. 

 

CO: Etiuda&Anima 2012: The Best of
GDZIE: Kino Pauza, Floriańska 18, Kraków
KIEDY: 12 – 17 Luty 2013
BILETY: 10/12 zł