Grand Prix dla „Signum”. Nagrody 4. SFF

4. se-ma-for film festiwalZa nami 4. Se-ma-for Film Festival. Podczas Gali zamknięcia, która odbyła się wczorajszego wieczora w Łódzkim Domu Kultury, wręczone zostały Małe i Duże Piotrusie – statuetki wzorowane na postaciach z oscarowej animacji łódzkiego studia „Piotruś i Wilk”. 

W konkursie międzynarodowym dziewięcioosobowe jury oceniało filmy w trzech kategoriach: profesjonalnej, studenckiej i filmów dla dzieci. Jury sekcji profesjonalnej przewodniczył producent wykonawczy National Film Board of Canada Rene Chenier, sekcji studenckiej z kolei przewodziła Susann Wach Rozsa – producent i komisarz do spraw animacji w Federalnym Urzędzie do Spraw Kultury Szwajcarii. W konkursie polskim czteroosobowemu jury przewodniczył polski reżyser, operator i scenarzysta – Zbigniew Kotecki. 

Nagrodę główną Grand Prix Międzynarodowego Konkursu na Najlepszą Animację Stop Motion zdobyła animacja lalkowa „Boles” w reżyserii Špeli Čadež. Jury uzasadniło swój wybór w następujący sposób: „Przy pomocy niezwykle opowiedzianej historii autorowi udało się zapewnić nam satysfakcjonujące doświadczenie głębi emocji; poprzez kreację wiarygodnych postaci podbił nas ich melancholią i realizmem”.

"Boles" Špeli Čadež

Grand Prix konkursu polskiego przyznano wybitnemu polskiemu artyście Witoldowi Gierszowi za „Signum” – najnowszy film w dorobku autora tworzoną przez ostatnich kilka lat, mówiącą o prapoczątkach sztuki – malarstwie naskalnym.

„Signum" Witold Giersz

Podczas festiwalu przyznano również dwie nagrody specjalne – Duże Piotrusie za całokształt twórczości. Jeden z nich powędrował do wybitnego polskiego twórcy animacji Piotra Dumały, drugi – dla instytucji, do National Film Board of Canada. 

Nagroda za najlepszy film studencki w konkursie międzynarodowym powędrowała do „But Milk is Important” w reżyserii Anny Mantzaris i Eirika Grønmo Bjørnsena. Jury swój wybór skomentowało następująco: „Bardzo dojrzała praca jak na studenta”. Przyznano tutaj również wyróżnienie dla „La Ravaudeuse” w reżyserii Simona Filliota.

"But Milk is Important” Anna Mantzaris i Eirik Grønmo Bjørnsen

Najlepszym filmem dla dzieci okazał się być „Nyuszi és Öz” („Rabbit and Deer”) w reżyserii Pétera Vácza. „Błyskotliwa i niezwykle oryginalna” – uzasadniło dziecięce jury. Jury przyznało równie dwa wyróżnienia dla białoruskiego „Focus” Marii Matusevich i kanadyjskiego “Fox and the Chickadee” w reżyserii Evana DeRushie.

„Rabbit and Deer” Péter Vácza
"Focus” Maria Matusevich

 

 

 

Nagrodę publiczności zdobył duet Kijek/Adamski za polsko–japońską animację  „Katachi”. Za Najlepszy Debiut w konkursie polskim uznano animację „Do Serca Twego” w reżyserii Ewy Borysewicz. 

„Katachi”  Amamski/Kijek

"Do Serca Twego” Ewa Borysewicz

 

 

 

 

 

 

W konkursie na Najlepszą Polską Animację padły również trzy wyróżnienia dla „On/Off” Piotra Ludwika, „Katachi” Przemysława Adamskiego i Katarzyny Kijek oraz „Toto” Zbigniew Czapli. 

"Toto” Zbigniew Czapla
„On/Off” Piotr Ludwik