Iran zakazuje „The Simpsons”

Logo The Simpsons„The Simpsons” to amerykański animowany serial komediowy przeznaczony dla starszej widowni. Produkowany bez przerwy od roku 1989 jest satyrycznym spojrzeniem na amerykańskie życie oraz kulturę. Zdobywca wielu prestiżowych nagród nazwany przez magazyn „Time” – najlepszą serią telewizyjną XX wieku. Jednak w oczach Iranu, to jedna z najbardziej złych rzeczy, jakie kiedykolwiek stworzono.

Bart Simpson i jego rodzina dołączy do „Barbie” na liście rzeczy, które mają być zakazane przez irański rząd. Ruch ten jest postrzegany przez wielu jako część wieloletniej akcji tłumienia objawów zachodniej kultury w kraju.

Zakaz obejmuje wszystkie produkty towary i zabawki marki „The Simpsons”. „Nie chcemy promować tej kreskówki poprzez import zabawek, ponieważ są one z kultury zachodniej” – powiedział Mohammad Hossein Farjoo sekretaż Iranian Institute for Intellectual Development of Children and Young Adults. Jego agencja jest oddziałem departamentu rządowego, który nadzoruje czym mogą się bawić irańskie dzieci.

Iran powołał również nowe przepisy, które nakazują by następujące zabawki były zakazane:
1. Zabawki z wyczuwalnymi genitaliami
2. Zabawki dla dorosłych
3. Zabawki, które wydobywają z siebie głosy zachodnich piosenkarek
4. Zabawki zawierające komplety kuchenne z okularami, zwykle używanymi do picia alkoholu.

„Simpsonowie wpływają negatywnie na moralność irańskiej młodzieży” – powiedział Farjoo, chociaż nie był już w stanie wskazać konkretnie co było nie tak w „Simpsonach”.