Kino Dzieci startuje po wakacjach

Festiwal Filmowy Kino Dzieci startuje po wakacjachW dniach 26 września – 4 października odbędzie się 2. edycja Festiwalu Filmowego Kino Dzieci.

Podobnie jak w roku ubiegłym, także i w tym w programie znalazły się najnowsze i najlepsze filmy dla dzieci. Młodzi widzowie z 15 miast w Polsce zobaczą 70 filmów krótko- i pełnometrażowych nagradzanych i oklaskiwanych na całym świecie.

Podczas Kina Dzieci pokazujemy filmy, których twórcy potrafią przyjąć dziecięcą perspektywę, wyczuwają wrażliwość najmłodszych i nie silą się przy tym na puszczanie oka do dorosłych. Wręcz przeciwnie, zapraszają wszystkich do świata dziecięcych przeżyć i nieskrępowanej niczym wyobraźni – mówi dyrektor festiwalu Maciej Jakubczyk, ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty i dodaje – Naszą specjalnością są piękne i mądre fabuły. Ich młodzi bohaterowie, przeżywają wyjątkowe przygody, których przestrzenią jest najczęściej świat i sprawy otaczające nasze dzieci – podwórko, rówieśnicy, pierwsze przyjaźnie, czy spory. W tym roku jeszcze bardziej niż w ubiegłym zwracamy uwagę na wizualną warstwę filmów, bo estetyka będzie jednym z głównych tematów Kina Dzieci.

W drugiej edycji Festiwalu Kino Dzieci mali widzowie zobaczą m.in animowaną ekranizację popularnego na całym świecie cyklu książek o rezolutnym kilkulatku „Hokus, pokus, Albercie Albertsonie”. Autorka i ilustratorka serii – Gunilla Bergström – przyjedzie na festiwal, by osobiście spotkać się z widzami.

Specjalna sekcja współorganizowana z Goethe-Institut przybliży widzom niemiecką kinematografię. Zobaczymy w niej współczesne filmy aktorskie i krótkometrażowe animacje, a także twórczość Lotte Reiniger, której animacje inspirowane chińskim teatrem cieni prezentowane będą z muzyką na żywo.

Wśród krótkich metraży, które pojawią się na festiwalu nie można pominąć nominowanych do Oscarów takich hitów jak: „Ja i mój rower”, „Boogaloo i Graham” oraz „Chłopiec i świat”. Fani „Kacpra i Emmy” z radością powitają ich nowe przygody, czyli „Magiczne święta Kacpra i Emmy”.

Poza projekcjami na widzów czeka mnóstwo wydarzeń specjalnych: rodzinne warsztaty, cykl filmowych śniadań w warszawskich i wrocławskich klubokawiarniach, retro plebiscyt na najlepszą dobranockę, wystawa ilustracji dla dzieci inspirowanych hasłem „Szukamy nowego bohatera” i inne wydarzenia towarzyszące.

Festiwal Filmowy Kino Dzieci to także okazja do spotkania branżowego, podczas którego zosrganizowana zostanie debata o kondycji dziecięcej kinematografii w Polsce oraz edukacji estetycznej najmłodszego pokolenia. Stąd w programie szeroko zakrojona akcja „Czarno-białe. Rozmawiamy o estetyce”, a także cykl wydarzeń towarzyszących warsztatom FILMS FOR KIDS.Pro.

Więcej o festiwalu na: www.kinodzieci.pl oraz www.facebook.com/dzieciakinahoryzoncie