Konferencja prasowa z Hayao Miyazakim

Miyazaki na konferencji prasowejW ubiegły piątek, 6 września w Tokio odbyła się konferencja prasowa dotycząca przejścia na emeryturę legendy japońskiej animacji Hayao Miyazaki’ego. Podczas konferencji, na którą przybyło ponad 600 dziennikarzy, Miyazaki oficjalnie ogłosił zakończenie swojej kariery.

 „W przeszłości wielokrotnie wspominałem, że chciałbym odejść na emeryturę, a więc wielu z was zapewne myśli „o nie, znowu”. Jednak tym razem mówię poważnie.” Japoński reżyser wyjaśnił swoje powody, dlaczego nie chce już reżyserować pełnometrażowych filmów animowanych.

Podczas konferencji Miyazaki określił siebie jako „stającego się coraz powolniejszym”, podkreślając, że jego wiek, 72 lata, uczynił go bardziej podatnym na zmęczenie i mniej zdolnym do udźwignięcia całodziennych sesji nad roboczym biurkiem.

Miyazaki nadal zamierza pojawiać się w studiu: „tak długo jak mogę dojeżdzać tam i z powrotem między moim domem i studiem”.

Twórca zamierza pracować przez co najmniej kolejne 10 lat nad wybranymi przez siebie projektami. Odmówił ujawnienia co to za projekty, poza sugerowaniem, że będzie bardziej zaangażowany w organizację wystaw w Muzeum Ghibli.