Kontrowersyjne wystąpienie Streep

ratujac-pana-banksaMeryl Streep naraziła się fanom twórczości Disneya. Na gali rozdania nagród National Board of Review, popularna aktorka wygłosiła mowę w trakcie której oskarżyła producenta o szowinizm i antysemityzm, połowując się m.in. na wypowiedź Warda Kimballa. W trakcie wystąpienia odczytała też list, jaki wytwórnia Disney wysłała w 1938 roku do Mary Ford, aplikującej w niej na staż. W liście zaznaczono, że kreatywne prace nie są przeznaczone dla kobiet.

Wystąpienie Meryl Streep spotkało się z krytyką głównie ze strony osób związanych z branżą animacyjną. Szczególnie negatywnie odniósł się do niego Amid Amidi, autor biografii Kimballa. Faktem jest jednak, że w nieautoryzowanej biografii Walta Disneya, napisanej przez Eliota Marca, możemy przeczytać o jego antyżydowskich i szowinistycznych praktykach.

Streep wręczała nagrodę Emmie Thompson, grającej rolę Pameli L. Travers (autorki „Mary Poppins”) w filmie „Ratując pana Banksa”. Film opowiada o burzliwych relacjach Disneya z Travers i kulisach filmowej adaptacji jej książki.