Krakowski Festiwal Filmowy

Krakowski_Festiwal_Filmowy

Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych imprez w Europie poświęconą filmom dokumentalnym, animowanym i krótkometrażowym.

Historia Krakowskiego Festiwalu Filmowego sięga roku 1961, kiedy jeszcze jako Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych prezentował dokonania rodzimej kinematogriafi. Trzy lata później z imprezy ogólnopolskiej stał się wydarzeniem międzynarodowym. W związku z przemianami politycznymi i ekonomicznymi jakie zachodziły w latach 90. KFF gościł jedynie produkcje zagraniczne. Taka sytuacja trwała aż do roku 1997, kiedy to ponownie do festiwalowego regulaminu wrócił na dobre konkurs ogólnopolski. Od 1997 program festiwalu stopniowo ewoluował, również nazwa festiwalu zmieniła się na Krakowski Festiwal Filomwy. Obecna impreza różni się od dawnych Festiwali Filmów Krótkometrażowych.

Podczas 7 festiwalowych dni widzowie mają okazję obejrzeć około 250 filmów z całej Polski i ze świata. Prezentowane są one w sekcjach konkursowych – Konkurs polski, Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych i Międzynarodowy Konkurs Filmów Dokumentalnych – oraz w pokazach specjalnych – retrospektywy twórców, pokazy tematyczne, projekcje archiwalne.

Festiwalowi towarzyszą wystawy, koncerty, pokazy plenerowe oraz spotkania z twórcami. Co roku Krakowski Festiwal Filmowy odwiedza ok. 500 polskich i międzynarodowych gości: reżyserów, producentów, programatorów festiwali oraz liczna publiczność.

KFF należy do zaszczytnego grona festiwali akredytowanych m.in. przez (Międzynarodowa Federacja Producentów Filmowych), EFA (European Film Award) czy The Academy of Motion Picture Arts and Sciences co pozwala na otrzymanie bezpośredniej nominacji do grona nagród Europejskiej Akademii Filmowej, a także Oscarów (w kategorii filmów krótkometrażowych).

Więcej nt. festiwalu można się dowiedzieć na oficjalnej stronie KFF.