Małe i Duże Piotrusie rozdane!

Małe i Duże Piotrusie3. Se-Ma-For Film Festival za nami. Podczas Gali zamknięcia, która odbyła się w sobotę w Silver Screen w Łodzi rozdane zostały Duże i Małe Piotrusie. W ramach gali można było obejrzeć część nagrodzonych filmów oraz „Piękną Lukanidę” pierwszy w historii film lalkowy autorstwa Władysława Starewicza.

W skład jury Konkursu Międzynarodowego weszli Maureen Selwood, Gela Kandelaki, Jelena Girlin, Mari-Liis Bassovskaja i Paweł Partyka.

Mały Piotruś za Grand Pix Festiwalu powędrował do „Un Spectatle Interrompu” („An interrupted spectatle”) w reżyserii Christophe Gautriego” – za nietypową i specyficzną technikę.

Najlepszym filmem studenckim okazał się być „Karbeste veski” autorstwa Estonki Anu-Laura Tuttelberg. Jury urzekło w tym filmie „niespodziewane zakończenie”.

Najlepszym filmem dla dzieci okazała się być rosyjska animacja „My strange grandfather” Diny Velikovskaya. Małego Piotrusia Velikovskaya otrzymała za „umiejętne używanie krajobrazów”.

Zaszczyt najlepszej animacji otrzymał czeski obraz „O rybari Marsickowvi” Frantiska Vasy. Jury przyznało tą nagrodę „za ruch i akcję”.

Nagroda Publiczności powędrowała do animacji „Oh Willy” Emmy i Marca De Swaef-Roels’ów, którą Jury uznało za „interesującą stylistycznie”.

Nagrodę Specjalną w dowód uznania dla wyjątkowego dzieła Dyrekcja Festiwalu przyznała „Drodze na drugą stronę” Anci Damian.

Natomiast nad przebiegiem Konkursu Polskiego czuwało Jury w składzie: Jerzy Armata, Anna Wróblewska, Hanna Margolis i Ewa Sobolewska.

Grand Prix powędrowało do Zbigniewa Czapli za „Papierowe Pudełko”, animację będącą sentymentalną podróżą autora przez zbiór starych, rodzinnych zdjęć, które udało się ocalić od powodzi.

„Rybak na dnie morza” Leszka Gałysza otrzymał Małego Piotrusia za Najlepszy film dla dzieci.

W kategorii debiutu studenckiego nagrodę otrzymał film „Tajemnica Góry Malakka” opowiadający historię sześcioletniego chłopca, który jest nadzwyczaj dojrzałym dzieckiem.

Na festiwalu rozdano także Nagrody Specjalne – Duże Piotrusie. Dwa z nich powędrowały do Daniela Szczechury i Zbigniewa Rybczyńskiego za szczególny wkład w historię filmu animowanego. Kolejny Duży Piotruś powędrowała do estońskiego studia Nukufilm.