Merida w ogniu krytyki

nowa-meridaNowa lalka w linii Księżniczki Disney’a przysporzyła wytwórni nie lada zainteresowania medialnego. Wszystko za sprawą przeprojektowania wizerunku Meridy, mającego nadać bohaterce „Brave” doroślejszy wygląd i „dopasować” ją do trendu przyjętego dla wspomnianych zabawek. Po metamorfozie księżniczka jest szczuplejsza, ma bujniejsze loki, makijaż, odziana jest w obcisłą, pozłacaną suknię z dekoltem i pozbawiona została łuku.

Zmieniony image nie spotkał się z akceptacją części fanów. Wystosowali oni oficjalną petycję, w której oskarżają Disney’a o przemianę rezolutnej nastolatki w seksbombę i domagają się przywrócenia pierwotnego wizerunku księżniczki. Pod petycją podpisało się ponad 200 tyś osób. Wytwórnię skrytykowała również reżyserka animacji Brenda Chapman zarzucając Disney’owi seksizm i ukierunkowanie wyłącznie na zyski ze sprzedaży zabawek.

Studio usunęło ze swojej strony internetowej ilustrację „nowej” Meridy. Nie wiadomo jednak czy jest to chwilowy zabieg, czy rzeczywiście Disney ugiął się pod falą krytyki.

Tak wygląda Merida w nowej wersji. Podoba wam się jej image?
nowa-merida