Muzyka na Animatorze

Animator-2012-plakat[materiały prasowe]
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR powstał w 2008 roku. Specyfiką festiwalu, od momentu jego powstania, było położenie nacisku na związki animacji z muzyką. Stąd sekcja Animacja i Muzyka, w ramach której, w latach ubiegłych wystąpili w Poznaniu m.in.: kultowa amerykańska kapela post- punkowa Pere Ubu czy polskie zespoły, takie jak: fisz/ emade, Pogodno, Małe Instrumenty.

Przyznawana jest również Nagroda Specjalna Jury, która zarezerwowana jest dla najlepszego w konkursie filmu muzycznego.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu wystąpią takie zespoły, jak: post-rockowa grupa Esmerine z Kanady, współtworzona przez Bruce Cawdrona (perkusistę Godspeed You! Black Emperor) i Beckie Foon oraz Sarah Page i Andrea Barr (muzyków Lhasy de Sela) czy polski zespół NIWEA, współtworzony przez jednego z najbardziej znanych polskich artystów młodego pokolenia, laureata Paszportu Polityki w 2010 roku, zwycięzcę 4. edycji konkursu Spojrzenia – Wojciecha Bąkowskiego oraz Dawida Szczęsnego.

W ramach sekcji Animacja i Muzyka, zaprezentujemy również filmy z graną na żywo muzyką, m.in.: DIGITAL SCRATCH – koncert, będący muzyczną improwizacją Andrea Martignoni, kompozytora muzyki do filmów animowanych (współpracował m.in. z Blu), do tworzonych w czasie rzeczywistym, przez Pierre Heberta, ruchomych obrazów. Do dwóch filmów muzykę na żywo zagra zespół Le Philharmonique de la Roquette z Francji. W tej sekcji zaprezentujemy również kultowy film „Cas’l” , stworzony przez amerykańskiego awangardowego reżysera Bruce a Bickforda, współpracownika Franka Zappy.

Ponadto pokażemy filmy z muzyką Normanda Rogera, wybitnego kanadyjskiego kompozytora muzyki do filmów animowanych, sześciokrotnego zdobywcy Oscara.