Nagrody festiwalu Annecy przyznane

My Life as a Courgette40. edycja jednego z największych i najbardziej znanych festiwali animacji dobiegła końca. Znamy już laureatów tegorocznych nagród Annecy.

Kryształ dla Najlepszego filmu pełnometrażowego i nagroda publiczności powędrowały do szwajcarsko-francuskiej koprodukcji „Ma Vie de Courgette” („My Life as a Courgette”) w reżyserii Claude Barrasa. To wykonana w technice stop motion historia chłopca, który po nagłej śmierci matki trafia do sierocińca, gdzie musi odnaleźć się w nowym życiu, ostatecznie znajdując miłość i nową rodzinę.

Za najlepszy film krótkometrażowy uznano „Une tête disparaît” („The Head Vanishes”) w reżyserii Francka Diona, opowiadający o starszej pani, która pomimo utraty zmysłów postanawia wybrać się w podróż pociągiem.

Nagroda za najlepszą produkcję telewizyjną trafiła w ręce Jeroena Jaspaerta i Daniela Snaddona twórców „Dziecka Grufołaka” za „Stick Man”, a najlepszym filmem zrealizowanym na zlecenie okazała się animacja The New York Times „Modern Love – A Kiss, Deferred” kolektywu Moth.


Nagroda Jury powędrowała do Sebastiena Laudenbacha, autora „La Jeune Fille sans mains” („The Girl without Hands”), adaptacji baśni braci Grimm charakteryzującej się minimalistycznym stylem animacji zainspirowanym chińską kaligrafią. Natomiast nagrodę specjalną za całokształt twórczości przyznano producentowi Didierowi Brunnerowi („Trio z Belleville”, „Sekret księgi z Kells”, „Ernest i Celestyna”, „Kirikou i czarownica”).

Pełna lista zwycięzców ANNECY 2016 znajduje się poniżej:

Cristal – Feature Film
„Ma Vie de Courgette” („My Life as a Courgette”) – Claude Barras (Francja/Szwajcaria)

Jury Distinction – Feature Film
„La Jeune Fille sans mains” („The Girl without Hands”) – Sebastien Laudenbach (Francja)

Audience Award – Feature Film
„Ma Vie de Courgette” („My Life as a Courgette”) – Claude Barras (Francja/Szwajcaria)

Cristal – Short Film
„Une tête disparaît” („The Head Vanishes”) – Franck Dion (Kanada/Francja)

Jury Award – Short Film
„Blind Vaysha” – Theodore Ushev (Kanada)

Jean-Luc Xiberras Award for a First Film
„‚n Gewone blou Maandagoggend” („An Ordinary Blue Monday”) – Naomi van Niekerk (Afryka Południowa)

Jury Distinction – Short Film
„Moms on Fire” – Joanna Rytel (Szwecja)

Audience Award – Short Film
„Peripheria” – David Coquard-Dassault (Francja)

Off-Limits Award
„4min15 au révélateur” („4 min 15 in the Developer”) – Moia Jobin-Pare (Kanada)

Jury Distinction – Short Film
„The Reflection of Power” – Mihai Grecu (Francja/Romunia)

Cristal – TV Production
„Stick Man” – Jeroen Jaspaert i Daniel Snaddon (Wielka Brytania)

Jury Award – TV Special
„La Rentree des Classes” – Stephane Aubier i Vincent Patar (Belgia/Francja)

Jury Award – TV Series
Lili “Lili Loves Food” – Siri Melchior (Niemcy/Wielka Brytania)

Cristal – Commissioned Film
The New York Times “Modern Love – A Kiss, Deferred” – Moth Collective (Wielka Brytania)

Jury Award – TV & Commissioned Film
„Awesome Beetle Colors” – Indra Sproge (Łotwa)

Cristal – Graduation Film
„Depart at 22” – Wiep Teeuwisse (HKU, Holandia)

Jury Award – Graduation Film
„Balkon” – David Dell’Edera (Budapest Metropolitan Univ., Węgry)

Jury Distinction – Graduation Film
„Frankfurter Str. 99a” – Evgenia Gostrer (Hochschule fur Kunst und Gestaltung, Niemcy)

Andre-Martin Award for a 2015 French Feature Film
„Adama” – Simon Rouby (Francja)

FIPRESCI Award
„How Long, Not Long” – Michelle Kranot & Uri Kranot (Niemcy)

Junior Jury Award for a Short Film
„Vaysha, l’aveugle” („Blind Vaysha”) – Theodore Ushev (Kanada)

Festival Connexion Jury Distinction – Region Auvergne-Rhone-Alpes
„Moms on Fire” – Joanna Rytel (Szwecja)

Andre-Martin Award for a French Short Film
„Peripheria” – David Coquard-Dassault (Francja)

Junior Jury Award for a Graduation Film
„The Alan Dimension” – Jac Clinch (Wielka Brytania)

Canal+ Creative Aid Award for a Short Film
„¾ oz” – Pierre Grillere & Romain Peyronnet (Francja)

Best Original Music Award for a Short Film
„Beast!” – Pieter Coudyzer (Belgia)

Festivals Connexion Award – Region Auvergne-Rhone-Alpes
„Decorado” – Alberto Vazquez (Hiszpania/Francja)

Gan Foundation Award for Distribution
„White Fang” – Alexandre Espigares (Francja/Luksemburg)

Dodaj komentarz »

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *