Najnowsze wieści ze Studia Ghibli

ghibli_logo
Wygląda na to, że Studio Ghibli nie spoczywa na laurach i wciąż pracuje nad nowymi projektami. Toshio Suzuki producent Studia Ghibli ogłosił niedawno, że Hayao Miyazaki i Isao Takahata, współzałożyciele studia i giganci w świecie animacji pracują obecnie nad nowymi projektami.

Hayao Miyazaki rozpoczął pracę nad animowanym filmem, który będzie „biografią”. Nie ujawniono żadnych dalszych szczegółów na temat filmu. Nie wiadomo też czy Miyazaki pracuje nad własną autobiografią, czy też nad biografią kogoś innego. Wiadomo natomiast, że nowy projekt Miyazakiego „nie jest rodzajem filmu, na którym wszyscy na widowni mogliby się  zrelaksować i oglądać”. Animacja ma być skończony w przeciągu 18 miesięcy, choć jak stwierdził reżyser nie wiadomo co może się w tym czasie zdarzyć na świecie.

Podczas gdy Miyazaki pracuje nad tajemniczą biografią, jego syn Goro, reżyser „Opowieści z Ziemiomorza” i „Kokuriko-zaka kara” planuje stworzyć film samurajski, który łączyłby fakty z fikcją. Toshio Suzuki w jednym z wywiadów zdradza, że projekt Goro Miyazakiego osadzony jest w Japonii w epoce średniowiecza.

Natomiast Isao Takahata („Grobowiec świetlików”, „Szopy w natarciu”) również pracuje nad nowym filmem animowanym. Minęło 12 lat od momentu kiedy ostatni raz Takahata wyreżyserował swój ostatni film – „Rodzinka Yamadów”. Nowy film jest oparty na klasycznej baśni – „Opowieść o zbieraczu bambusów” – o japońskiej księżniczce, która została znaleziona jako dziecko wewnątrz łodygi bambusa. Zakończenie tego projektu planowane jest  również w tym samym czasie co „biografia” Miyazakiego.