Nie ma happy endu w Poznaniu

tvsfa_logoNa początku bieżącego roku środowiska twórcze apelowały do władz Telewizji Polskiej S.A. i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie przywrócenia w naszym kraju produkcji filmów dla dzieci i młodzieży jako części działalności misyjnej mediów publicznych. Choć polskie studia animacyjne i ich produkcje są doceniane na świecie, telewizja publiczna nie produkuje i nie kupuje filmów animowanych od tych wytwórni, powołując się na trudną sytuację finansową i zbyt duże ryzyko takiej inwestycji. Przyczynia się to do zanikania rodzimej twórczości dla dzieci.

Widać już pierwsze negatywne skutki takich działań TVP. Istniejące od 1980 roku Telewizyjne Studio Filmów Animowanych w Poznaniu złożyło wniosek o upadłość. 

Ostatnią produkcją TVSFA były dwie serie „Baśni i bajek polskich” wykonane na zlecenie TVP. Kłopoty finansowe wytwórni są związane z produkcją trzeciej serii, zleconej przez telewizję, która ostatecznie wycofała się z umowy.

W poznańskim studiu zrealizowano 290 krótko- i średniometrażowych filmów animowanych, które otrzymały niemal dwieście wyróżnień i nagród na polskich i światowych festiwalach. W sprawie studia ma interweniować Marszałek Wielkopolski.