„Niebieski Pokój” Tomasza Siwińskiego na festiwalu w Cannes

Niebieski pokoj (3)Krótkometrażowy debiut reżyserski Tomka Siwińskiego „Niebieski Pokój” koprodukcji polsko-francuskiej – Se-ma-for Produkcja filmowa, Sacrebleu Production, oraz WHY NOT – będzie reprezentował Polskę podczas Tygodnia Krytyki na tegorocznym festiwalu w Cannes.

Tydzień Krytyki to najstarsza obok konkursu głównego sekcja konkursowa w Cannes. To tutaj rozpoczeli światową karierę Chris Marker, Denys Arcand, Bernardo Bertolucci, Philippe Garel, Wong Kar-wai, Arnaud Desplechin, Guillermo del Toro, Kevin Smith, François Ozon, Andrea Arnold czy Gaspar Noé.

„Niebieski pokój” opowiada o człowieku pogrążonym w śpiączce. Stan ten wywołuje oniryczne, niepokojące wizje, w których bohater samotnie musi zmierzyć się z własnymi lękami i wspomnieniami.

Film powstał pod opieką artystyczną Piotra Dumały. Dwunastominutowa animacja Siwińskiego wykonana została w technice malarskiej animacji poklatkowej. Technika ta pozwoliła w przekonywujący sposób przedstawić nieprzewidywalny charakter śpiączki, łącznie z zachodzącymi w niej zjawiskami plastycznymi.

Urodzony w 1982 roku Tomek Siwiński ma już za sobą sukcesy z czasów studenckich. Jego pierwszy film „Telewizor” (2005) został uznany za jeden z najciekawszych ówczesnych debiutów. Niezwykłą wartość artystyczną i plastykę swoich animacji Siwiński zawdzięcza faktowi, że filmem animowanym zajął się będąc już zaawansowanym malarzem.