Nowy wymiar Animocji

ANIMOCJE 2013Już 9 kwietnia w Kinie Orzeł w Bydgoszczy odbędzie się 4. edycja Festiwalu Filmów Animowanych Animocje. Festiwal od tego roku zmienia wizerunek. Organizatorzy zrezygnowali z przyznawania nagród w trzech kategoriach – amatorskiej, studenckiej i profesjonalnej – na rzecz jednej, głównej Bydgoskiej Nagrody dla Filmu Animowanego.

„Od tego roku będziemy zapraszać do konkursu po prostu dobre animacje. A dobre filmy tworzą i amatorzy, i profesjonaliści. Rezygnujemy z kategorii po to, by pokazywać najlepszych” – mówiła podczas konferencji Weronika Płaczek z MCK, szefowa i twórczyni Animocji.

Po raz pierwszy przyznana zostanie także Nagroda Specjalna za Całokształt Osiągnięć w Dubbingu. Otrzyma ją czołowa postać polskiego dubbingu – Jarosław Boberek. Zmiany zachodzą także w programie. Został on rozbudowany o dużą sekcję warsztatową i sekcję dotyczące gier komputerowych. Nowym elementem będzie także sekcja poświęcona dubbingowi w polskich wersjach światowych animacji pełnometrażowych.

W tym roku do konkursu zakwalifikowało się 28 filmów z Polski i Czech, które oceniać będzie jury złożone z przedstawicieli środowiska filmowego oraz artystów sztuk wizualnych. Zwycięzcy, poza nagrodą festiwalu, otrzymają również nagrodę pieniężną w wysokości 6.000 zł.

Wśród wydarzeń towarzyszących znajdą się: wystawa prac animatora Michała Sochy, pokazy specjalne „mistrza filmowej ascezy” Ryszarda Czekały oraz młodego animatora Maćka Majewskiego. Odbędzie się też spotkanie z krytykiem Jerzym Armatą oraz z twórcami gier komputerowych.

Odbędą się także pokazy animacji inspirowanych grami komputerowymi i prezentacje filmowe dla dzieci. Festiwal zakończy koncert zespołu 3moonboys, który przygotował ilustracje dźwiękowe do 20 polskich animacji.

Festiwal Filmów Animowanych Animocje odbędzie się w dniach 9-12 kwietnia 2014. Festiwal organizuje Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, a centrum festiwalowym jest działające w MCK Kino Orzeł.