Odkryj 4. Se-Ma-For Film Festival

Zbliża się 4. edycja Se-Ma-For Film Festival. W dniach 9-13 października Łódź po raz kolejny stanie się stolicą animacji stop motion.

SFF to pierwsze w Europie i jedno z niewielu na świecie wydarzenie poświęcone animacji poklatkowej. Podobnie jak w latach poprzednich, organizatorzy przygotowali szereg atrakcji i unikatowych seansów.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji stała się animacja z Francji i krajów francuskojęzycznych: Belgia, Luksemburg, Szwajcaria, Kanada i niektóre państwa Afryki.

W programie nie zabraknie przeglądu współczesnych i archiwalnych animacji stop motion wyselekcjonowanych przez AFCA Francja. Na widzów czeka też przegląd animacji belgijskiej i afrykańskiej; pokazy rzadkich animacji poklatkowych z kraju nad Sekwaną i retrospektywa Michela Ocelota.

 Jak co roku, sercem Festiwalu będzie Międzynarodowy Konkurs na Najlepszą Animację Stop Motion. Spośród 200 nadesłanych animacji organizatorzy wybrali 62 filmy, które powalczą w trzech kategoriach: profesjonalnej, studyjnej i filmów dla dzieci.  Obok głównego konkursu odbędzie się również Konkurs na Najlepszą Polską Animację, w którym rywalizować będzie 27 filmów.   Wybrane filmy to niemal 10 godzin prawdziwej uczty krótkich metraży. 

Na Festiwalu zostaną wręczone również Nagrody Specjalne – Duże Piotrusie, przyznawane za całokształt twórczości. W tym roku nagrodę otrzymają:

  • Michel Ocelot – jeden z największych współczesnych twórców animacji francuskiej, zdobywca Cezara i nagrody BAFTA; 
  • Piotr Dumała – najbardziej znany i ceniony na świecie twórca polskich filmów animowanych.;
  • National Film Board of Canada – instytucja produkująca i dystrybuująca filmy animowane i dokumentalne. 

4. Se-Ma-For Film Festiwal to nie tylko projekcje konkursowe. Tuż obok sekcji francuskiej i francuskojęzycznej widzowie przez 5 festiwalowych dni będą mogli obejrzeć szereg projekcji specjalnych, m.in.  zapomniane debiuty największych polskich twórców Se-ma-fora – Romana Polańskiego, Krzysztofa Krauze, Filipa Bajona, Władysława Ślesickiego – a także przypomnieć sobie niezwykłą twórczość Jana Lenicy i obejrzeć pokaz teledysków przygotowanych techniką poklatkową. 

Znajdzie się też coś dla dzieci. Se-ma-for w tym roku postanowił dużą część Festiwalu poświęcić najmłodszym. Każdy poranek wypełniony będzie projekcjami, w których organizatorzy przedstawią barwne pełnometrażowe filmy francuskiego mistrza Michela Ocelota, Serialowe Pocztówki z całego świata, set niezwykłych animacji afrykańskich, klasykę animacji Se-ma-fora oraz codzienne warsztaty „Z Animacją na TY!” – każdy z innej techniki animacji.

Nie można też zapomnieć o zaproszonych gościach festiwalowych oraz warsztatach, które poprowadzą m.in. Jens Jonathan Gulliksen – animator takich produkcji jak „Frankenweenie” lub „Gnijąca Panna Młoda” Tima Burtona, czy Anthony Christov – artysta Pixar Animation Studio, który pracował przy „Gdzie jest Nemo”, „Auta”, Wall-e” czy „Iniemamocni”.

Nie lada gratką będzie też spotkanie z Marciem Silkiem, aktorem dubbingującym jedną z najbardziej kultowych postaci studia Cartoon Network – Johnny’ego Bravo.

MaleKino.pl objęło patronatem 4. Se-Ma-For Film Festival.