Odrodzenie Muzeum Se-Ma-Foru

SMA03Łódź to miasto szczególne. Obok wielu kamienic i pofabrycznych budynków znajduje się Studio Se-Ma-For i działające od 2008 roku muzeum popularyzuje twórczość wytwórni. Muzeum początkowo działające jako wystawa czasowa, potem przekształcone w ekspozycję stałą, ostatnio doczekało się sporych zmian. W czerwcu Muzeum Bajki Se-Ma-For zostało zamknięte by możliwe było przeprowadzenie modernizacji. Po kilku miesiącach wyczekiwania wiadomo już jak będzie wyglądać Se-Ma-For Muzeum Animacji (SMA) i co będzie oferować odwiedzającym.

Po kilku latach Muzeum przedstawia namacalną sztukę animacji. Prezentowane są fragmenty scenografii, lalki, techniki animacji, materiały używane w trakcie tworzenia filmów i wiele innych eksponatów. Najnowszą ideą przyświecającą SMA jest partycypacja, aby wszyscy odwiedzający mogli uczestniczyć we wspólnej animowanej zabawie. Zgodnie z tą ideą w Muzeum znajdziemy przestrzenne ekspozycje, storyboardy, pulpity multimedialne. Muzeum prowadzi też szeroki wachlarz warsztatów dla różnych grup wiekowych, m.in. z tworzenia animacji stop motion, budowania lalek czy pikselacji. Goście Muzeum będą także mogli uczestniczyć w grze interaktywnej. Z czasem niewykluczone jest wzbogacenie ekspozycji o kolejne materiały (m.in. związane z licznie nagradzanymi na polskich i zagranicznych festiwalach krótkimi formami powstającymi w wytwórni). 

Nieodłącznym elementem SMA jest kino kameralne, w którym projekcje filmów krótkometrażowych były i są jednym z elementów procesu zwiedzania.

Otwarcie Se-Ma-For Muzeum Animacji planowane jest na 11.10.2012 godz. 18.00 (oczywiście w ramach 3. Se-Ma-For Film Festival). Muzeum mieści się przy ulicy Targowej 1/3 b.24.

Poniżej kilka zdjęć z wczorajszej konferencji prasowej w Muzeum.