OFAFA – Festiwal Autorskich Filmów Animowanych

OFAFA to Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych, który odbywa się w Polsce już od 1993 roku. To jedyny taki festiwal w naszym kraju poświęcony tylko i wyłącznie polskiemu, autorskiemu filmowi animowanemu. Jest także corocznym podsumowaniem dorobku produkcji krajowej w tej dziedzinie.

W ramach festiwalu odbywają się konkursy, podczas których wziąść udział mogą twórcy zawodowi, studenci szkół filmowych i plastycznych oraz twórcy nieprofesjonalni. Będą oni ubiegać się w różnych kategoriach o następujące nagrody:
– twórcy zawodowi: Złota, Srebrna i Brązowa Kreska;
– studenci szkół filmowych i plastycznych: Grand Prix i Nagroda Specjalna;
– twórcy nieprofesjonalni: Nagroda Główna.

Wszystkie konkursy oceniane są przez Jury złożone z wybitnych przedstawicieli środowiska filmowego.

W czasie poprzednich edycji festiwalu swoje triumfy święciły filmy autorów m.in. Jerzego Kuci, Piotra Dumały, Ryszarda Czekały, Jana Lenicy, Zbigniewa Koteckiego, Krzysztofa Kiwerskiego, Marka Skrobeckiego, Roberta Turło, Wojciecha Bąkowskiego, Balbiny Bruszewskiej i wielu innych.

Oprócz konkursów na festiwalu można znaleźć wiele ciekawych imprez towarzyszących:
– przeglądy historyczno-tematyczne najwybitniejszych filmów polskiego kina animowanego;
– retrospektywy mistrzów animacji;
– jubileusze polskich wytwórni filmów animowanych;
– wystawy projektów plastycznych i graficznych twórców filmów autorskich;
– spotkania z wybitnymi twórcami, koncerty muzyki filmowej;
– pokazy animacji z różnych zakątków świata i Europy.

W tradycję festiwalu wpisane są również spotkania z twórcami, a także forum dyskusje na temat kondycji i przyszłości filmu autorskiego z udziałem twórców, przedstawicieli wytwórni, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, mediów (w tym Telewizji Polskiej) i wszystkich innych, którym los polskiego filmu animowanego nie jest obojętny.

Więcej o festiwalu na stronie Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych >>

Plakat festiwalu OFAFA2001Plakat festiwalu OFAFA2002Plakat festiwalu OFAFA2003Plakat festiwalu OFAFA2004Plakat festiwalu OFAFA2005Plakat festiwalu OFAFA2006Plakat festiwalu OFAFA2007Plakat festiwalu OFAFA2008Plakat festiwalu OFAFA2010Plakat festiwalu OFAFA2011OFAFA 2012