OFAFA – wyniki konkursów

OFAFA_200x200W sobotni wieczór 29 marca zostały ogłoszone wyniki konkursów na XIX festiwalu animacji Ofafa.

W kategorii filmu profesjonalnego wygrał film „Do serca twego” Ewy Borysewicz; opowieść o uczuciach w blokowisku w formie świeckiej litanii, w czarno-białej formie, uciekającej od upiększeń, a wręcz w nieatrakcyjnym wydaniu.

Zupełnie innym dziełem jest laureat Srebrnej Kreski „Signum” Witolda Giersza, które moim zdaniem daleko bardziej zasługiwało na główną nagrodę. Jest to widowiskowa wizualizacja naskalnych malowideł. Malunki ożywają, tańczą, walczą, giną, są skąpane w barwach i hipnotycznie piękne. Przedstawiono jak bogate w przeżycia było ich życie, jak zdolni byli pradawni malarze choć nie posiadali wyrafinowanych narzędzi. Jest to pokaz hołdu i pokory wobec prehistorycznych osiągnięć i niezwykłej artystycznej wrażliwości.

Srebną Kreskę za dziecięcy film otrzymał „Najlepiej być sobą” Wojtka Wawszczyka – zabawna opowieść o chłopcu zafascynowanym superbohaterem z telewizji i jego dziecinnym tacie.

Ex animo” Wojciecha Wojtkowskiego – z dziwnymi postaciami i abstrakcyjną, niezwykle fantazyjną rzeczywistością – nagrodzono Brązową Kreską.

W kategorii filmu studenckiego wygraną okazała się „Kokieteria, czyli jak kobiety rządzą” Agnieszki Waszczeniuk; zabawny, wdzięczny, prostolinijny poradnik o uwodzeniu.

Wyróżniono wzruszające, zrealizowane w stylu bajek japońskich „Błękitne drzewo” Anny Przybyłko o przyjaźni dziewczynki i myszy oraz humorystyczny „Trudny przypadek nauki” Marty Czarneckiej opisujący życiowe zjawiska.

Specjalna nagroda powędrowała do Karoliny Specht za film „Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek”.

Główną nagrodę za film nieprofesjonalny otrzymała „Ostatnia wyspa” Daniela Zagórskiego. Wykorzystując system do tworzenia efektownych gier komputerowych, reżyser stworzył piękną, malowniczą wizualizację, przedstawił poetycki świat, w którym czuć atmosferę przemijania i tęsknoty.