Ogromna strata dla świata animacji. Zmarli Tippe, Williams, Bacall, Holzman i Weidman.

Ron Tippe1 sierpnia po półtorarocznej walce z rakiem mózgu zmarł Ron Tippe, producent animacji i aktor najbardziej znany z „Kosmicznego meczu” (1996) i nominowanej do Oscara krótkometrażówki z Myszką Miki „Runaway Brain” (1995).

Tippe miał długą karierę w animacji, która obejmowała zarządzanie studiem Disney Animation Paris i pracą nad takimi filmami animowanymi jak „Shrek” i „I Ty możesz zostać bohaterem”.

Runaway Brain - Ron Tippe
Myszka Miki w „Runaway Brain” – Ron Tippe

David Weidman6 sierpnia zmarł David Weidman, animator i artysta sitodruku, który pomógł w połowie XX wieku uformować modernistyczny styl animacji studia United Productions of America. Miał 93 lata.

Weidman animacyjną karierę rozpoczął razem z Johnem Hubleyem, tworząc tła i obrazy do krótkometrażówek wytwórni UPA „The Famous Adventures of Mr. Magoo”, „Mr. Magoo’s Christmas Carol” i „The Boing Boing Show”. Pracował także przy „Fractured Fairy Tales” Jay’a Warda, „Crusader Rabbit” i „Popeye’u”.

Po utworzeniu galerii swoich prac sitodrukowych w Los Angeles Weidman wrócił do animacji –  pracując dla Hanna-Barbery: „Odlotowe wyścigi”, „Dastardly i Muttley”, a także dla UPA przy ostatnim specjalym odcinku Pana Magoo „Uncle Sam Magoo”.

"The Boing Boing Show"
„The Boing Boing Show”

Robin Williams11 sierpnia zmarł Robin Williams, popularny amerykański komik i aktor. Williams swoją karierę rozpoczął za sprawą Roberta Altmana, który zaproponował mu tytułową rolę w „Popeye’u” z 1980. Na przestrzeni kolejnych lat stał się jednym z najlepszych amerykańskuch aktorów i niekwestionowaną gwiazdą estrady jako komik, stand-upper. W animacyjnym świecie sławę przyniosła mu rola Dżina z „Alladyna” (1992, 1995).

Swojego głosu użyczył także w „Dolinie paproci” (1992) jako Baty Koda, „A.I. Sztuczna inteligencja” (2001) jako Doktor Know oraz w „Happy Feet: Tupot małych stóp” (2006, 2011) jako Ramon i Lovelace. 

Był też prezenterem wręczającym Oscary z dziedziny animacji: honorowe Oscary reżyserowi Chuckowi Jonesowi, producentowi Walterowi Lantzowi i specjalnych Oscarów za osiągnięcia: Richardowi Williamsowi i Johnowi Lasseterowi.  Williams zmarł śmiercią samobójcz, w skutek powieszenia.

Dżini z "Alladyna" - Robin Williams
Dżini z „Alladyna” – Robin Williams

Liz Holzman11 sierpnia zmarła także Liz Holtzman, weteranka animacji telewizyjnej, zdobywczyni trzech nagród Daytime Emmy, za pracę jako reżyserka i producentka przy takich hitach lat 90. jak „Pinky i Mózg” oraz „Animaniacy”.

Holtzman pracę w animacji rozpoczęła tuż po ukończeniu w 1979 roku CalArts. Pracowała jako animatorka, projektantka postaci, artystka storybordów, pisarka, reżyserka i producentka wytwórni m.in. takich jak: Richard Williams Animation, Disney, Warner Brothers, Marvel Productions i Universal Studios.

Podczas swojej 30-letniej kariery pracowała przy wielu serialach animowanych, m.in.: „Alvin i wiewiórki”, „Smerfy”, „Kacze Opowieści”, „Mapeciątka”, „Gumisie”, „Świetliki”, „Garfield i Przyjaciele”, „Dzielny Agent Kaczor”, „Baby Bluse” i „The Zeta Project”.

Zmarła w wieku 61 lat, po długiej walce z rakiem.

"Pinky i Mózg" - Liz Holtzman
„Pinky i Mózg” – Liz Holtzman

Lauren Bacall12 sierpnia zmarła legendarna hollywodzka aktorka Lauren Bacall. Bacall była jedną z nielicznych osób, po których Warner Brothers nazwał swoje kreskówki, m.in.: krótkometrażówkę „Bacall to Arms” z 1946, w której aktorka została także sparodiowana. Karykaturę Bacall można również zobaczyć w odcinku „Slick Hare” z 1947 roku.
 
W ostatnich latach Bacall użyczyła swojego głosu w licznych projekatach animacyjnych: „Ernest i Celestyna”, „Ruchomy zamek Hauru”, „Scooby Doo i Król Goblinów”, a ostatnio nawet w „Głowie Rodziny”.

"Bacall to Arms" - Lauren Bacall
„Bacall to Arms” – Lauren Bacall

 

"Slick Hare" - Lauren Bacall
„Slick Hare” – Lauren Bacall