Oscary 2015 – nominacje w animacji

Lego Oscar Philip Lord - Lego przygoda
Oscar z lego – Phil Lord

Wiemy już kto powalczy o Oscary, coroczną nagrodę przyznawaną przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. W śród tytułów nominowanych są „Wielka Szóstka”, „Pudłaki”, „Jak wytresować smoka 2”, „Kaguya-hime no Monogatari” oraz „Song of the Sea”. Wielkim zaskoczeniem tegorocznych Oscarów jest brak nominacji dla „LEGO: Przygoda”. Wielu krytyków przewidywało, że to właśnie ten tytuł zgarnie statuetkę w kategorii Najlepszy Film Animowany, więc jego brak jest szczególnie zaskakujący.

Twórca filmu, Philip Lord, w odpowiedzi na brak nominacji opublikował na Twiterze figurkę Oscara wykonaną z klocków lego, z podpisem: „W porządku. Zrobiłem sobie sam”. Jest to jego drugie oscarowe rozczarowanie. Jego poprzedni film „Klopsiki i inne zjawiska pogodowe” również nie przyniósł złotej statuetki. „LEGO:  Przygoda” ma szansę za to na Oscara w kategorii Najlepszy Utwór za piosenkę „Everything Is Awesome” autorstwa Shawn Patterson.

Nie zapomnijmy o kategorii krótkometrażowe filmy animowane. W tym roku o Oscary powalczą „The Bigger Picture”, „The Dam Keeper”, „Feast”, „Me and My Moulton” i „A Single Life”.