Pięć Smaków z animacją

piec_smakow_logoW dniach 24-30 października odbędzie się 6. Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Osią programową festiwalu jest kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Na festiwalu oprócz pokazów filmowych, odbędą się też  spotkania i debaty z historykami, socjologami, kulturoznawcami. 

Od 2011 roku w ramach Pięciu Smaków odbywają się polsko-wietnamskie warsztaty filmu animowanego. Ich ideą jest spotkanie małych warszawiaków – tych z polskimi korzeniami, jak i społeczności wietnamskiej. W trakcie wspólnej pracy nad filmem animowanym, dzieci nawzajem poznają swoje kultury. Stworzone podczas warsztatów filmy prezentowane są podczas seansów festiwalowych w Kinie Muranów, a animacje wydawane na płytach DVD.

Trzydniowe warsztaty odbywają się między 19 a 21 października:
19 października, piątek, godz. 16-19,
20 października, sobota, godz. 12-15,
21 października, niedziela, godz. 12-15.

Zajęcia prowadzi Natalia Nguyen – reżyserka filmów animowanych, artystka plastyczka, absolwentka ASP.

Organizator:
TuPraga Dom Kultury
ul. Dąbrowszczaków 2
Informacje, zapisy: www.wielokulturowefilmowe.pl

Drugą z atrakcji 6. edycji Festiwalu jest pokaz koreańskiego filmu animowanego „Król świń” w reżyserii Yeon Sang-ho. Film nagrodzony został m.in. na Pusan IFF 2011 – DGK Award, Movie Collage Award, Netpac Award; nagroda główna na Fantasia IFF 2012. Brał też udział w konkursie podczas tegorocznego festiwalu w Annecy.

Projekcie:
Kino Muranów (Warszawa, gen. Andersa 5)
środa, 24.10.2012, godz. 18.00
piątek, 26.10.2012, godz. 19.00

Helion Nowe Horyzonty (Wrocław, ul. Kazimierza Wielkiego 19A/21)
poniedziałek, 29.10.2012, godz. 18.00

[ze strony organizatora]
Bohaterowie „Króla świń”, przyjaciele ze szkolnej ławy – biznesmen Kyung-min i niespełniony pisarz Jong-suk, spotykają się po 15 latach. Nad kieliszkiem wódki ryżowej wspominają dawne czasy, które położyły się cieniem na ich dorosłym życiu. Ośmieszani i gnębieni przez szajkę uczniów z bogatych rodzin, bezradni wobec szkolnej fali, znaleźli wtedy obrońcę w osobie fascynującego dziwaka Chula. W opuszczonym domu na przedmieściach Chul wyłożył im swoje życiowe credo – żeby zwyciężać zło, trzeba je w sobie zaszczepić, trzeba stać się złym do szpiku kości. Chul zostaje „królem świń”, nieustraszonym przywódcą mentalnej rebelii, który zechce złożyć samego siebie na ofiarnym ołtarzu. Nowi przyjaciele będą jego pomocnikami.