Pokaz filmu wycinankowego Lotte Reiniger z muzyką na żywo

doktor dolittleDnia dzisiejszego o godzinie 19.00 w Białymstoku w kinie Forum odbędzie się pokaz animacji „Doktor Dolittle” z muzyką na żywo czeskiego zespołu DVA.

[materiały organizatora]

Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG” zaprasza 29 lutego 2012 do kina Forum, gdzie o godz 19.00 rozpocznie się pokaz archiwalnych animowanych filmów LOTTE REINIGER z muzyką graną na żywo przez czeski electro – akustyczny duet DVA.

Po owacyjnym przyjęciu, przez białostocką publiczność, podczas koncertu w ramach Festiwalu UNDERGROUND/INDEPENDENT? elektro akustyczne duo z Czech powraca do naszego miasta z unikalnym programem muzycznym granym na żywo do magicznych animacji Lotte Reiniger!

DVA (Czechy)
Cyrk, beatbox, kabaret, tango, avantpop, akustyczne electro oraz elektroakustyka. DVA łączy głosy z akustycznymi instrumentami, które wirują w zloopowanej rzeczywistości. Ich muzyka to folk wyimaginowanych narodów, które nie istnieją w świecie szarych ludzi. Ten świat istnieje gdzieś między północą a południem, gdzie DVA znaczy 2…. Prawdziwa karuzela wrażeń, a dla zespołu przepustka na sceny całego świata. Więcej: www.myspace.com/hudba2, www.2dva.cz

Lotte Reiniger (1899-1981) – niemiecka reżyserka filmów animowanych, która opracowała nową metodę filmu sylwetkowego w oparciu o tradycje chińskiego teatru cieni. Animacje Lotte Reiniger charakteryzują ręcznie wycinane, często niesamowicie szczegółowe papierowe sylwetki które funkcjonują w kolorowych i magicznych tłach i sceneriach. W filmie Doktor Dolittle wszystkie postacie są karykaturami, jednak ze znakomitym wyczuciem prawdziwej natury każdego stworzenia. Wydaje się to szczególnie fascynujące jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że podczas pracy nad filmem artystka nie ma podglądu ruchu postaci, mimo tego perfekcyjnie porusza na stole do animacji kończynami milimetr po milimetrze, a każdy gest złożony jest z setek pojedynczych małych obrazków. Niewiarygodnym wydaje się fakt, że kilkumiesięczna praca przekłada się na kilka sekund ekranowych a jednak każda postać porusza się idealnie! M.in. dlatego oglądanie filmów Lotte Reiniger jest niezwykle przyjemnym uczuciem: animowane postacie – ludzie, zwierzęta – pełne życia, wręcz prawdziwe, wszystkie w rozpoznawalnym i charakterystycznym, niepowtarzalnym i pełnym uroku stylu jednej z najważniejszych artystek światowej animacji!
www.lottereiniger.de

Powiązane artykuły