Polak nagrodzony na festiwalu Tampere

Fińskie Tampere[informacja prasowa]
Na zakończonym w zeszłym tygodniu festiwalu filmów krótkometrażowych w Tampere nagrodę za najlepszą animację odebrał Michał Poniedzielski, reżyser krótkometrażowego „Moonshine”, filmu wyprodukowanego przez łódzką firmę Lava Films.

Film opowiada mroczną, ale nie pozbawioną specyficznego czarnego humoru, historię o miłości z pogranicza jawy i sennego koszmaru. Główny bohater – odrzucony przez zimną i demoniczną wybrankę swojego serca – odbywa surrealistyczną, oniryczną podróż ku przeznaczeniu, w ślad za tajemniczym półksiężycem. Świat „Moonshine” zbudowany jest z połączenia trzech technologii – animacji płaskiej, animacji 3D oraz zdjęć aktorskich. Z czarno-białych fotografii powstało tło, na którym bohaterowie (żywi aktorzy oraz postacie animowane), przeżywają swój senny koszmar przy akompaniamencie równie mrocznego utworu „Way Down in The Hole” Toma Waitsa.

Pełen werdykt jury oraz więcej informacji o programie, można przeczytać na oficjalnej stronie festiwalu.

Michał Poniedzielski w Tampere
Michał Poniedzielski w Tampere

Festiwal w Tampere, obok festiwali w Oberhausen i Clermont-Ferrand, jest jednym z najważniejszych festiwali filmów krótkometrażowych w Europie, będąc jednocześnie najstarszym, bo działającym od 1969 r. Do tegorocznego bloku konkursowego, spośród prawie 5000 zgłoszeń, wybrano 61 filmów z 41 krajów.