Polska animacja w Ameryce Południowej

Se-Ma-ForDziś startuje Se-ma-for Latin Express – projekt w którym pracownicy studia odwiedzą pięć państw Ameryki Południowej: Meksyk, Chile, Kolumbię, Argentynę i Brazylię z projekcjami polskiej animacji dla dorosłych i warsztatami animacji poklatkowej dla profesjonalistów i młodzieży.

W Meksyku ekipa Se-Ma-Fora weźmie udział w wydarzeniach festiwalu animacji Creativa. Pojawią się na nim przedstawiciele największych studiów animacji na świecie.

W każdym z pięciu krajów schemat spotkań będzie wyglądał podobnie. Wśród projekcji animacji Se-ma-fora – „Historia, Mistrzowie i Młode Umysły” znajdzie się pięć godzinnych bloków tematycznych: „Początki”, „Klasycznie”, „Eksperymentalnie”, „Mistrzowie” i „Młody Se-ma-for”. Będzie to prawdziwy przekrój 66 lat twórczości „starego” i „nowego” Se-ma-fora – począwszy od pierwszej powojennej produkcji lalkowej w Polsce „Za Króla Krakusa” (1947 r.), poprzez dzieła Rybczyńskiego, Sturlisa, Szczechury, Schabenbecka aż po prawdziwie łódzkie „Miasto Płynie” Bruszewskiej i „On/Off” młodego Piotra Ludwika z 2013 roku. Obok projekcji w programie znajdują się dwie formy warsztatów animacji poklatkowej – dla profesjonalistów oraz młodzieży. W warsztatach dla młodzieży animacja poklatkowa – w tym przypadku wycinankowa – posłuży do nauki historii i kultury słowiańskiej. W wyniku serii warsztatów w różnych krajach powstanie jedna animacja ilustrująca mitologię słowiańską widzianą okiem mieszkańców Ameryki Południowej; dodatkiem do niej będzie książka artystyczna zawierająca powstałe podczas zajęć ilustracje. W trzech z pięciu państw zostaną również przedstawione prezentacje samego Studia Se-ma-for – zarówno historii, jak i działalności współczesnej, wraz z opowieścią na temat tajników pracy przy animowanym filmie lalkowym.

Wprost z Meksyku, 7 maja ekipa przemieści się do Chile na festiwal animacji Chilemonos. Oba festiwale to młode, ale już bardzo znaczące w Ameryce Południowej wydarzenia poświęcone animacji. W Kolumbii i Argentynie warsztaty i projekcje Se-ma-for Latin Express będą osobnymi wydarzeniami. W Brazylii ponownie połączą się z Festiwalem, tym razem animacji poklatkowej, Brazil Stop Motion. Wizyta w kolejnych trzech krajach zaplanowana jest na październik i listopad 2014.