Protest Studia Ghibli przeciwko energii jądrowej

neppu okładkaZaledwie wczoraj pisaliśmy o nowych planach Studia Ghibli, a już dziś mamy nowe wieści.

Lutowa edycja Neppū, comiesięcznego biuletynu Studia poświęcona została motywowi demonstracji we wszystkich jej odmianach, włączając w to okupację Wall Street w Stanach Zjednoczonych. Na łamach lutowego numeru różni autorzy omawiają historie demonstracji oraz przesłanki wczorajszej demonstracji w Paryżu i w innych miejscach, które są częścią trwającego ruchu kulturowego. Okładka biuletynu przedstawia grupę ludzi protestujących przeciwko energii jądrowej. Na okładce znalazły się takie napisy jak: „Chronić obszar katastrofy przed potęgą jądrową” czy „Chronić dzieci”.

Nie jest to pierwszy sprzeciw Studia Ghibli. Hayao Miyazaki protestował już wcześniej przeciwko potędze nuklearnej zwłaszcza po wypadku z 11 marca w elektrowni w Daiichi Fukushimie.

Nie wiadomo co może stać się z planami Studia. Jak wcześniej stwierdził Miyazaki, najnowsze jego dzieło ma być skończone w przeciągu 1,5 roku, ale sam Miyazaki nie wie co się wydarzy w czasie tego okresu – mogą wystąpić trzęsienia ziemi, inne katastrofy, czy nawet poważne zmiany polityczne.