Proces przeciwko Persepolis ponownie przełożony

Kadr z filmu Persepolis23 stycznia 2012 roku wznowiony został proces toczący się przeciwko stacji telewizyjnej Nessma TV. Sprawa sądowa trwająca od listopada ubiegłego roku została ponownie odroczona po kolejnych zażartych sprzeczkach. Tym razem do konfrontacji doszło poza murami sądu. Zwolennicy i przeciwnicy stacji od samego rana protestowali przed sądem.

O 9:00 rano obelgi poleciały przed sądem, w którym odbywała się rozprawa. Grupa młodych radykałów islamskich krzyczała: „Ludzie chcą zamknięcia stacji Nessma TV” i „Wy medialni tchórze, religia nie może być zniesławiana”. Ich oponenci odpierali ataki powołując się na wolność słowa w procesie, który jest testem dla młodej demokracji w Tunezji.

„Przykro mi że jestem tu dzisiaj. To jest proces polityczny” powiedział w dniu przybycia Nabil Karoui – oskarżony o „obrazę świętych wartości” szef stacji telewizyjnej Nessma TV – i dodał „To proces 10 milionów Tunezyjczyków, którzy marzyli o demokratycznym kraju”.

Proces przeciwko Nessma TV dotyczy transmisji nagrodzonego wieloma nagrodami filmu animowanego „Persepolis”, który był wyemitowany przez tą stację. Muzułmańscy fundamentaliści są oburzeni obrazem i zawartymi w filmie scenami – głównie sceną, w której młoda Satrapi rozmawia z postacią przedstawiającą Boga (Islam zabrania ilustrowania wizerunku Boga). Po wyświetleniu kontrowersyjnego filmu w październiku 2011 roku, rozwścieczony tłum demonstrantów zaatakował biura Nessam TV w Tunisie, a potem podpalił dom Karoui.

„Persepolis” to film animowany wyreżyserowany przez Vincenta Paronnaud na podstawie komiksu Marjane Satrapi, który opowiada oczami małej dziewczynki o irańskiej rewolucji i o islamskim reżimie ayotollaha Ruhollah Khomeini’ego.

Rozprawa w sprawie Nessma TV została odroczona do kwietnia 2012 roku.