Projekt Identi_TY na festiwalu Przemiany

festiwal_przemiany_2012W ramach tegorocznej edycji festiwalu Przemiany odbędzie się projekt filmowy identi_TY, czyli autorski przegląd krótkometrażowych polskich filmów animowanych związanych z tematyką tożsamości.

[materiały prasowe]
Tuż za rogiem. Bezimienna kawiarnia. Szara ulica miasta. Muzeum małej kukiełki. Otaczająca nas przestrzeń miasta kryje w sobie wiele tajemnic a dynamika przemian współczesnego świata wymaga od nas nieustannego zadawania sobie pytań. Kim jestem, kim chcę być, jakie jest moje miejsce w społeczeństwie, w otaczającej nas przestrzeni. Chcąc odnaleźć siebie w gwałtownie zmieniającym się środowisku, rozpaczliwie poszukujemy własnej tożsamości.

Program przeglądu powstał w oparciu o próbę określenia/odnalezienia tożsamości jednostki w odniesieniu do przestrzeni wokół niej, w szczególności przestrzeni miasta. Prezentowane filmy będą wyświetlane w 8. zapętlonych blokach tematycznych – tożsamości przedstawionej z różnych perspektyw, m.in. komunikacji i relacji międzyludzkich, samotności, wykluczenia, płci społeczno-kulturowej.

Inspiracją do powstania programu był film Maski Piotra Karwasa, będący połączeniem tradycyjnej techniki kukiełkowej z animacją komputerową. Autor porusza problem ukrywania się za przybranymi pozami, ukazując drogę do odkrycia własnej tożsamości. Doskonała plastycznie i wzbogacona psychologiczną refleksją animacja była odkryciem wielu festiwali filmowych w 1999 roku, zdobywając na nich najważniejsze nagrody, m.in. Złotego Niedźwiedzia w kategorii filmów animowanych na 49. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Podczas identi_TY zostaną wyświetlone m.in.: wielokrotnie nagradzany Millhaven Bartka Kulasa, Tango Zbigniewa Rybczyńskiego – zdobywcy Oscara w 1983 roku za najlepszy krótkometrażowy film animowany, Refreny Violetty Sowy z muzyką Leszka Możdżera, Danny Boy Marka Sobeckiego, który zyskał międzynarodową sławę, Był sobie król Tytusa Majerskiego z kompozycjami autorstwa Marii Peszek, Chick Michała Socha, zdobywający wyróżnienia za twórcze wykorzystanie muzyki, doceniony na świecie film Hobby Daniela Szczechura czy animacja Tomasza Bagińskiego, twórcy nominowanej do Oscara w 2000 roku Katedry.

CO: Identi_TY
GDZIE: Centrum Nauki Kopernik, Wybrzeże Kościuszkowskie 20, Warszawa
KIEDY: 1-9.09.2012