Promocja „Pieśni Pogranicza”

pieśni_pograniczaW sobotę 11 lutego w Ośrodku Pogranicze w Sejnach o godzinie 17.00 odbędzie się promocja niezwykłego wydawnictwa – Filmowej Kolekcji Bajek – „Pieśni Pogranicza”.

„Pieśni Pogranicza” to osiem baśniowych animacji na temat opowieści pogranicza zrealizowanych przez podopiecznych Ośrodka. Na podstawie zebranych legend, bajek i baśni młodzież pod kierownictwem artystów i twórców filmu zrealizowała ekranizacje animowane. To nie pierwsza audiowizualna publikacja z tej serii. Rok temu osiem bajek z serii „Opowieści Pogranicza” zostało wydane na DVD.

Pomysł uwiecznienia historii sejeńskich w filmowych etiudach wziął się z internetu. Bożena Szoreder z Fundacji Pogranicze myszkując po internecie natrafiła na cykl bajek „Kolybielnyje mira”, które współtworzyła Elizawieta Skvorcova, wybitna reżyserka, mistrzyni grafiki komputerowej i animacji. Do jej „Kolybielnyje mira” ilustracje przygotowali artyści z całego świata. Po drodze pomysł stworzenia sejeńskich kołysanek trochę ewaluował i w rezultacie powstał cykl opowieści ilustrujących sejeńskie legendy. Do współpracy zostały zaproszone Elizawieta Skvorcova i Joanna Polak, wybitna reżyserka filmów animowanych, znana w Polsce i na świecie.

Projekt Filmowa Kolekcja Bajek – „Pieśń pogranicza” to kontynuacja pracy związanej z ocalaniem lokalnej historii wywiedzionej z pieśni. Dzięki dofinansowaniu z ministerstwa kultury wydano 1500 egzemplarzy – które trafią do szkół, przedszkoli i ośrodków kultury w regionie.

Więcej o wydarzeniu na stronie Ośrodka >>