Przypominamy o atrakcjach Festiwalu Animator 2012

Animator-2012-plakatAnimator już za 4 dni, przypominamy więc w skrócie jakie atrakcje czekają nas Festiwalu.

[materiały prasowe]
13. lipca Poznań już po raz piąty zamieni się na tydzień w stolicę animacji, a to za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR. W czasie 7 festiwalowych dni będziemy mieli okazję obejrzeć ponad 200 filmów animowanych z całego świata. Wśród prezentowanych tytułów znajdą się filmy, które na międzynarodowych festiwalach zdobyły prestiżowe nagrody, pochwały krytyków i, co najważniejsze, uznanie publiczności. W kilkunastu punktach miasta odbędą się ponadto koncerty, spotkania, warsztaty i wykłady.

Festiwal rozpoczyna się 13. lipca ale już od jutra, czyli wtorku,10. lipca do czwartku, 12. lipca, o godz. 21.00, w Pasażu Kultury na Starym Rynku w Poznaniu odbędą się pokazy Animatora bez selekcji.

 Poznańska publiczność będzie mogła obejrzeć filmy, które nie zakwalifikowały się do festiwalowego konkursu i wybrać jeden z nich, który z dziką kartą stanie do filmowej rywalizacji o Złotego Pegaza.

W trakcie siedmiu festiwalowych dni odbędzie się ponad 70 różnych wydarzeń. Wstęp na większość z nich jest bezpłatny. Bilety na pokazy biletowane zakupić można w miejscach wydarzeń (kino Muza, kino Rialto, kino Apollo), z kolei bilety na koncert NIWEA oraz karnety na 10 pokazów w: CIMie, kasie Estrady oraz na ebilet.pl.

W Poznaniu spotkają się wybitni ludzie związani z filmem animowanym. Wśród festiwalowych gości znajdą się m.in. Normand Roger, kanadyjski kompozytor muzyki do filmów animowanych, Marcy Page, czołowa producentka kanadyjskiej wytwórni National Film Board, Andrei Khrzhanovsky z Rosji, czy Izabela Plucińska, polska animatorka pracująca w Berlinie.

 Nie zabraknie premier i pokazów specjalnych, z udziałem gości. Po raz pierwszy będzie można w Polsce obejrzeć m.in. najnowszy film jednego z najbardziej uznanych reżyserów francuskich, Patricea Leconte, pt.  „The Suicide Shop”. 

 Do Poznania przyjadą również filmy, niedawno odkrytego, Brucea Bickforda, współpracownika Franka Zappy. Zobaczymy zarówno pełnometrażowy film Casl i krótkometrażówki Bickforda, jak i film „The Amazing Mr. Bickford” stworzony przez Zappę z wykorzystaniem animacji Bickforda.

W ramach tegorocznego festiwalu zaprezentujemy ponadto twórczość artystów związanych z National Film Board of Canada, czego uzupełnieniem będzie koncert w Pasażu Kultury, podczas którego usłyszymy kanadyjską post-rockową grupę Esmerine, współtworzoną przez Brucea Cawdrona (perkusistę Godspeed You! Black Emperor) i Beckie Foon oraz Sarah Page i Andreę Barr (muzyków Lhasy de Sela).

 Dla dzieci specjalny program przygotowało Centrum Sztuki Dziecka. W ramach Animatora dla dzieci pokażemy m.in. nominowanego do Oscara i Europejskiej Nagrody Filmowej, Kota w Paryżu, w reżyserii Alaina Gagnola i Jean-Loup Felicioli, któremu towarzyszyć będą kocie zabawy. Dzieci będą mogły zrobić pacynki i wziąć udział w wyjątkowej zabawie! Seans odbędzie się 14 lipca, o godz. 16.00 w Kinie Apollo. Przed seansem zapraszamy do wspólnej zabawy w Pasażu Apollo. Dzieci z pomocą animatorów stworzą kocie pacynki, które wezmą udział w zaimprowizowanej zabawie przy dźwiękach kociej muzyki. Zajęcia rozpoczną się o godzinie 15.00.

Przed nami siedem, intensywnych, festiwalowych dni!
Do zobaczenia w stolicy animacji!