Ronja w adaptacji Miyazakiego

Najstarszy syn Hayao Miyazakiego, Goro, pracuje nad animowaną telewizyjną adaptacją powieści „Ronja, córka zbójnika” Astrid Lindgren. Serial wyprodukuje NHK we współpracy z Polygon Pictures, a jego premiera przypadnie późną jesienią 2014.

Ronja, córka herszta rozbójników Mattisa, jest silną i aktywną dziewczynką. Uczy się jak żyć w dziczy i poznaje leśne stworzenia. Pewnego dnia poznaje Birka, syna przywódcy konkurencyjnej bandy. Stanie się to początkiem wielkiej przygody i wystawi rodzinne więzi na próbę.

Książka „Ronja, córka zbójnika” miała swoją premierę w 1981 roku. Trzy lata później powstał film aktorski, a w 1994 roku musical. W Polsce książka ukazała się nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Goro Miyazaki ma na swoim koncie dwa filmy: „Opowieści z Ziemiomorza” z 2006 i zrealizowany w 2011 „From Up On Poppy Hill”. Oba nie były kasowymi hitami.

Przypomnijmy, w latach 70. Hayao Miyazaki wraz z Isao Takahatą chcieli zrealizować film na podstawie innej z książek Lindgren – „Pipi Pończoszanka”. Autorka nie zgodziła się jednak na realizację. Więcej o tym wydarzeniu oraz grafiki z tej niezrealizowanej animacji znajdziecie tutaj.