Se-ma-for Film Festival: dzień pierwszy

4. se-ma-for film festiwalDziś startuje 4. Se-ma-For Film Festiwal. Do 13 października Łódź stanie się stolicą animacji stop motion. Podczas pięciu dni festiwalowych widzowie będą mogli obejrzeć niemal 250 animacji z kilkudziesięciu krajów, poznać wybitnych twórców animacji z Pixara, Aardmana czy od Tima Burtona, a także zgłębić sekrety animacji na warsztatach.

Najważniejszą częścią dzisiejszego dnia jest gala otwarcia festiwalu, która odbędzie się o godzinie 18:00 w Łódzkim Domu Kultury. Po oficjalnym rozpoczęciu pierwszym mocnym akcentem stanie się projekcja animacji z pogranicza fantasy i horroru „O Apostolo” w reżyserii Fernanda Cortiza. Następnie czeka nas pierwsza projekcja filmów pozakonkursowych.

To jednak nie koniec. W Muzeum Animacji już od godziny 9:00  szykuje się prawdziwa uczta dla dzieci. Najmłodsi będą mieli niesamowitą okazję obejrzeć dotąd nie pokazywane odcinki pierwszego od ponad dekady polskiego serialu lalkowego w reżyserii Krzysztofa Brzozowskiego „Parauszek i przyjaciele”. Dzieci czeka też kilka ciekawych pokazów związanych z życiem i twórczością bajkopisarza Hansa Christiana Andersena: H. Ch. Andersen oczami dziecka, H. Ch. Andersen i Jorgen Ross oraz krótkometrażowe pokazy o wspólnym tytule Magiczny świat H. Ch. Andersena. Przed krótkometrażowymi pokazami baśni, najmłodsi będą mogli obejrzeć francuską animację o osiołku w niebieskich okularach „Mon Ami”.

Tego dnia rozpoczynają się także pierwsze warsztaty z należącym do światowej czołówki animatorów poklatkowych Jensem Johnatanem Gulliksenem. Podczas nich uczestnicy poznają techniki planowania zdjęć w pełnometrażowych filmach stop-motion. Gulliksen opowie również o tym, jak uczynić animację klarowniejszą, a pracę nad nią bardziej wydajną.

Więcej informacji o atrakcjach pierwszego dnia festiwalu na stronie Se-ma-for Film Festival >>