Se-Ma-For Film Festival – dzień trzeci

[materiały prasowe]
„65 urodziny Se – ma – fora. Eksperymenty”. Studio Filmowe Se-ma-for od początku swojego istnienia stawiało sobie za cel kreowanie sztuki ambitnej i twórczej. To właśnie tam, za zamkniętymi drzwiami, stwarzano filmy, które stanowiły eksperymenty w świecie kinematografii. W piątkowe południe widzowie mieli niepowtarzalną okazję, by na kinowym ekranie obejrzeć produkcje, które przed laty przełamywały bariery w sztuce filmowej.

Tego dnia mieliśmy także przyjemność zaprezentować państwu cykl animacji rosyjskich wytwórni Soyuzmultfilm, wybranych spośród filmów ostatnich 50-ciu lat. Projekcję poprzedziła przemowa Natalii Lukinykh – wykładowczyni Rosyjskiej Szkoły Filmowej oraz dyrektora programowego festiwalu KROK i Otwartego Festiwalu Rosyjskiej Animacji w Sozdal.

Filmy białoruskiego studia Belarusfilm zobaczyliśmy w piątek jako siódmy pokaz cyklu Animacja po sąsiedzku. Ten zestaw, w odróżnieniu od wcześniejszych, składał się z samych filmów dla dzieci, przy czym warto podkreślić, że były to produkcje bardzo ciekawe, przemyślane i zabawne.

W piątek widzowie mogli uczestniczyć w spotkaniu z litewską reżyserką i scenarzystką Jurate Leikaite. Poza szczegółami dotyczącymi pracy animatora mogli dowiedzieć się, że ulubioną techniką tworzenia animacji wykorzystywaną przez Leikaite jest film rysunkowy. Niemniej nie ogranicza się ona tylko do tej jednej techniki i czerpie inspiracje od innych. Dlatego też przy wielu swoich projektach współpracuje ze studentami, którzy pozwalają jej spojrzeć na wiele rzeczy z innej perspektywy.

Visegrad Animation Forum. W samo południe w Złotej Sali Łódzkiego Grand Hotelu spotkali się szczęśliwi posiadacze najtęższych głów w środowisku światowej animacji. Niesłabnąca ani na moment dyskusja pomiędzy zaproszonymi osobami nie miałaby pewnie końca, gdyby nie napięty grafik festiwalowych gości. W rozmowie wzięli udział między innymi Maureen Selwood, Gela Kandelaki, Valentas Askinis. Dyskutowali na wiele tematów, jednak przewodnim była kwestia konieczności koprodukcji oraz przebicia się z niezależnymi produkcjami animowanymi do szerokiej publiczności, a także wady i zalety wyboru tego typu drogi.

W piątek wyświetlono dwadzieścia ze wszystkich 38 animacji konkursowych. W ten sposób zakończono pokazy w ramach Konkursu międzynarodowego. Filmy zostaną oddane pod ocenę pięcioosobowemu jury, a podczas gali zamknięcia dowiemy się, kto otrzyma statuetkę „Piotrusia”. W jury konkursowym zasiadają Paweł Partyka, Mareen Selwood, Gela Kandelaki, Jelena Girlin i Mari Liis Bassovskaja. Są to doświadczeni twórcy filmów animowanych z Polski, Irlandii, Gruzji i Estonii. Wybór filmów Maureen Selwood będzie można obejrzeć w sobotnie popołudnie. Dla tych, którzy nie zdołali obejrzeć produkcji konkursowych lub chcieliby zobaczyć je ponownie zorganizowaliśmy dodatkowy pokaz wszystkich animacji w sobotę rano.

O rozwijaniu idei komiksu opowiedział współautor serii WILQ, jeden z braci Minkiewiczów – Bartek. Poza nim przepytywany był reżyser nadchodzącego dzieła, Leszek Nowicki. Obaj panowie do złożonego procesu tej adaptacji podchodzą z dużą rezerwą i ostrożnością, mając pełną świadomość odpowiedzialności ciążącej na nich i na ich kultowym bohaterze. W galerii na terenie OFF Piotrkowska przez cały bieżący tydzień (06.10-13.10) mamy okazję oglądać wystawę szkiców Tomasza i Bartosza Minkiewiczów. Dominują komiksy ze słynnej serii WILQ SUPERBOHATER m.in. Powrót na basen w suchym borze, Zdrada czy Z kosmosem na pieńku. Oprócz samych komiksów możemy również zobaczyć abstrakcyjne, żartobliwe rysunki artystów z Opola.

Gdy przy wejściu do sali kinowej gości wita Obi Wan Kenobi można być pewnym, że w nadchodzącym seansie Moc będzie silna. Se-Ma-For Film Festival zwieńczenie swojego trzeciego dnia znalazł w pokazie produkcji z cyklu Robot Chicken, traktujących o tematyce Gwiezdnych Wojen. Walki w klatkach 2. Trzeci dzień Festiwalu zakończył ostatecznie blok poświęcony animacjom przygotowanym przez studentów łódzkiej „Filmówki”. Pokazane filmy eksploatują różne techniki animacji i wykorzystują różnorodne pomysły, czasem zabawne, nieraz wzruszające, niekiedy ironiczne.