Se-Ma-For Film Festival: Giganci stop motion w Łodzi

Plakat 2 Se-Ma-For Film Festival 20123. edycja Se-Ma-For Film Festival zbliża się wielkimi krokami. Na co możemy liczyć w tym roku? Podczas 3 dni festiwalowych zobaczyć będzie można niemal 300 animacji z 30 krajów. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami z Polski i ze świata, konferencje, rozdanie Małych i Dużych Piotrusi w ramach Międzynarodowego Konkursu na Najlepszą Animację Stop Motion i otwarcie Se-ma-for Muzeum Animacji. Poniżej szczegóły Festiwalu oraz Program Festiwalu do pobrania.

[Materiały Prasowe]
Organizowany pod logo jednego z najstarszych europejskich studiów międzynarodowy Se-Ma-For Film Festival to jedno z trzech wydarzeń na świecie poświęconych sztuce animacji stop motion. Na filmową ucztę oscarowy Se-ma-for zaprasza w roku wyjątkowym – swoich 65. urodzin.

W dniach 10-13 października w łódzkim Silver Screenie zobaczymy niemal 300 animacji z 30 krajów, w tym najciekawsze produkcje z 10 europejskich państw (m.in. Estonii, Słowacji, Węgier, Litwy, Rosji i Chorwacji) w ramach projektu „Animacja po sąsiedzku”. Towarzyszyć im będą spotkania z twórcami czy konferencja „Ojcowie naszej animacji”, gdzie prelekcje uznanych historyków zilustrują koneserskie, archiwalne pozycje. Wśród specjalistów pojawi się Natalia Lukinykh, rosyjska krytyk filmowa, dokumentalista, ekspert w dziedzinie animacji i wykładowca Państwowego Instytutu Kinematografii w Moskwie. Obok niej przedstawiciele Węgier – Zoltan Varga i Márton Orosz oraz goście z Czech i Litwy. Cykl rozpocznie projekcja „Pięknej Lukanidy” – powstałej 100 lat temu pierwszej animacji lalkowej, która, uznana za zaginioną, w rok swojego stulecia odnalazła się w archiwach rosyjskiej Gosfilmofond. Do tego polska premiera „Selkirk: prawdziwy Robinson Crusoe”, „Robot Chicken: Star Wars”, „Droga na drugą stronę” , goście z Iranu i sneak peek produkcyjny „Wilq Superbohatera” w ramach pokazów specjalnych. Wszystko to skupi się wokół Międzynarodowego Konkursu na Najlepszą Animację Stop Motion, w którym w szranki stanie 38 filmów z całego świata. Aż 5 z nich pochodzi z Estonii.

To jeden z powodów, dla których na Festiwalu pojawi się Andrus Randslau – szef estońskiego giganta Nukufilm. Powstałe w 1957 roku studio animacji należy do największych w Europie Północnej, w nim też powstała pierwsza na świecie animacja lalkowa 3D. Studio, które od 45 lat kultywuje tradycje stop motion, odbierze na Festiwalu nagrodę specjalną – Dużego Piotrusia. Dwie kolejne nagrody powędrują w ręce Daniela Szczechury i Zbigniewa Rybczyńskiego, z którym będzie można porozmawiać na spotkaniu w Se-ma-for Muzeum Animacji.

Szefem jury tej edycji zostanie szara eminencja animacji amerykańskiej – Ron Diamond. Producent dwóch nominowanych do Oscara tytułów – „Nibbles” (2003) i „Drawn From Memory” (1995) filmem para się od ponad dwudziestu lat. Założyciel studia Acme Filmworks, prezes Animation World Network był wykładowcą wiodących szkół animacji we Francji, Anglii i USA. Towarzyszyć mu będzie Maureen Selwood, irlandzka specjalistka w ręcznie malowanej animacji, estoński tandem Girlin- Bassovskaja i gruziński reżyser Gela Kandelaki.

Animatorzy z Rosji, Litwy i Białorusi poprowadzą spotkania otwarte w łódzkiej Filmówce. Stanislav Sokolow, Jurate Leikaite i Irina Kodiukova pokażą najlepsze tytuły swojego dorobku i opowiedzą o pracy reżyserskiej. Profesjonalistów z branży czeka z kolei Visegrad Animation Forum, poświęcone zagadnieniom koprodukcji oraz Forum Popularyzatorów Animacji.

Podczas Festiwalu będzie też miało miejsce otwarcie Se-ma-for Muzeum Animacji, jedynej placówki w Polsce poświęconej technikom animacyjnym. Dni otwarte pod hasłem „Muzeum w Akcji”, poza bezpłatnym zwiedzaniem i serią projekcji we własnym kinie oferują m.in. Dzień Mistrzów, czyli spotkanie z Witoldem Gierszem i drugie – ze Zbigniewem Rybczyńskim. Tego samego dnia w kinie Silver Screen dzisiejsza gwiazda animacji – Anca Damian, wprowadzi widzów w swój głośny film „Droga na drugą stronę”.

Se-Ma-For Film Festival został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Łodzi, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt Animacja po sąsiedzku został dofinansowany ze środków Funduszu Wyszehradzkiego.

Se-Ma-For Film Festival objęty jest honorowym patronatem Narodowego Centrum Kultury, Wojewody Łódzkiego, Marszałka Województwa Łodzkiego, Prezydenta Miasta Łodzi, Ambasady Republiki Litewskiej, Ambasady Republiki Czeskiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej i Akademii Sztuk Pięknych.

Program Festiwalu do pobrania TUTAJ

Więcej na www.se-ma-for.com oraz www.facebook.com/semafor.film.festival

Cena karnetu: 25 zł.
Pojedyncze seanse: 5 zł.
Międzynarodowy Konkurs na Najlepszą Animację Stop Motion, pokaz specjalny Robot Chicken: Star Wars” – wstęp wolny.

Karnety na Festiwal nabyć można osobiście w kinie Silver Screen (aleja Marsz. Józefa Piłsudskiego 5, Łódź) lub za pośrednictwem systemu rezerwacyjnego na http://multikino.pl/pl/kup-bilet/ . Zakupione w ten sposób karnety będą do odebrania w kasie kina w dniu rozpoczęcia Festiwalu – 10 października 2012. Posiadaczy karnetów obowiązują miejscówki, do odbioru w kasie każdego dnia przed seansami. W sprzedaży również bilety na pojedyncze projekcje.