Se-Ma-For Film Festival i otwarcie Se-ma-for Muzeum Animacji już w tym tygodniu

Plakat 3 Se-Ma-For Film Festival 2012Już w tym tygodniu w Łodzi dwa najważniejsze animacyjne wydarzenia tego roku. 10 października rozpoczyna się 3. Se-Ma-For Film Festival, a dzień później otwarte zostanie pierwsze w Polsce muzeum poświęcone technikom animacyjnym – Se-ma-for Muzeum Animacji. W ten sposób jedno z najstarszych europejskich studiów animacji świętuje 65. urodziny polskiej animacji dla dzieci.

[Patronat medialny]
Już 10.10.2012 rozpoczyna się 3. Se-Ma-For Film Festival w Łodzi, a dzień później swoje podwoje otwiera Se-ma-for Muzeum Animacji.

Mimo, że oficjalne otwarcie Festiwalu planowane jest dopiero na 19:30, wydarzenia toczą się od rana. Jego rozpoczęcie zbiegnie się z odsłonięciem – Plastusia, kolejnego pomnika Szlaku Łódzkich Bajek. O godzinie 13:00 w łódzkiej Szkole Filmowej odbędzie się spotkanie ze Stanislavem Sokolovem, które zainauguruje cały cykl spotkań z reżyserami animacji. Sokolov – profesor najstarszej rosyjskiej szkoły filmowej, Państwowego Instytutu Kinematografii w Moskwie (VGIK), jest m.in. laureatem nagrody Emmy. Spotkania w kolejnych dniach poprowadzą Irina Kodiukowa z Białorusi i Jurate Leikaite z Litwy.

W samo południe w Meblotelce Yellow w OFF Piotrkowska rozpoczną się bezpłatne warsztaty piksilacji z Multimedia Polska, w których będzie można wziąć udział codziennie w godzinach 12:00-20:00. W OFF Piotrkowska na widzów czeka również wystawa szkiców braci Minkiewiczów.

Projekcje w Silver Screenie rozpoczną się już o godzinie 15:00, a o 17:30 odbędzie się finał konkursu na najlepszą animację poklatkową ilustrującą atrakcje województwa łódzkiego – Zaanimuj Łódzkie. Konkurs trwał miesiąc i nadesłano na niego ponad 20 amatorskich animacji. Nagrodą główną będzie możliwość wykonania profesjonalnej animacji w studiu Se-ma-for.

Pierwszy wieczór Festiwalu to też wieczór premier – na Gali Rozpoczęcia pokazany zostanie premierowy odcinek nowej, dziecięcej produkcji studia „Zajączek Parauszek”. Po gali odbędzie się polska premiera długiego metrażu – koprodukcji Urugwaj – Argentyna – Chile „Selirk, prawdziwy Robinson Crusoe”. Codzienne festiwalowe after party w kubie DOM poprowadzi w środę Wiktor Skok. Kolejne dni to niemal 300 projekcji (+poranki dla dzieci) z prawie 30 krajów, ale i otwarcie Se-Ma-For Muzeum Animacji. W czwartek o godzinie 18:00 nastąpi uroczyste przecięcie wstęgi i wystawa…ożyje na jeden wieczór. Warto wtedy być w Muzeum, choć i kolejne dni prezentują się interesująco. Sobota to spotkanie z legendami polskiej animacji – Witoldem Gierszem (o godzinie 12:00) i Zbigniewem Rybczyńskim (15:00).

Niedziela będzie z kolei dniem dla rodzin. Całodzienne warsztaty i projekcje urozmaici dziecięce spotkanie „Kto za bajką stoi” – z elementami dubbingu. Na spotkanie obowiązują zapisy pod numerem telefonu (42) 682-26-01 lub 502-496-350.