Se-Ma-For Film Festiwal

Se-Ma-For Film Festival

Se-Ma-For Film Festiwal to międzynarodowy festiwal animowanych filmów lalkowych i technik przestrzennych. To drugi na świecie i pierwszy w Europie festiwal dedykowany animacji stop motion.

Pomysł na festiwal zaczął się od niewinnej rozmowy na temat upamiętnienia dokonań Władysława Starewicza, który wniósł duży wkład w animację. Z okazji 100-lecia tego wydarzenia Fundacja Filmowa Se-ma-for podjeła decyzję o zorganizowaniu pierwszej edycji. I tak narodził się Se-Ma-For Film Festival.

Nazwa festiwalu wzięła się z popularności jaką nazwa „Se-ma-for” cieszy się na świecie. Dzięki temu łatwiej będzie dotrzeć do filmowców zza granicy, którym Se-ma-for kojarzy się głównie z filmem animowanym, lalkowym.

Głównym celem pierwszej edycji Se-Ma-For Film Festival było zorganizowanie wielkiego jubileuszu filmu lalkowego, upamiętniającego wkład naszego rodaka Władysława Starewicza w rozwój sztuki filmowej, oraz podkreślenie wkładu łódzkiego Se-Ma-Fora w kontynuowanie tradycji filmu lalkowego.

Zasadniczym celem drugiej edycji festiwalu jest stworzenie międzynarodowego forum poświęconego zagadnieniom koprodukcji filmowych oraz systemom pozyskiwania środków europejskich na kulturę filmową, jak również miedzynarodowego forum poświęconego problemom kina dziecięcego i animacji stop motion.

Se-ma-for Film Festival to także liczne projekcie, warsztaty i spotkania z ciekawymi gośćmi, a także wydarzenia muzyczne i tzw. „trwałe ślady” – odsłonięcie Gwiazdy Władysława Starewicza na ul. Piotrkowskiej oraz bajkowych postaci z brązu: pomnika Małego Pingwina Pik Poka i Zaczarowanego Ołówka, które dołączyły do bajkowego szlaku tuż obok Misia Uszatka i Filemoana i Bonifacego.

Więcej o Festiwalu można znaleźć na stronie Se-Ma-Foru >>

Plakat Se-Ma-For Film Festival 2010Plakat 2 Se-Ma-For Film Festival 2011Plakat 3 Se-Ma-For Film Festival 2012