Se-Ma-For Film Festival w Owocach i Warzywach oraz Małe i Duże Piotrusie

Duzy Piotrus NagrodaW najbliższą niedzielę 16 września 2012 roku odbędzie się pokaz filmów w klubokawiarni „Owoce i Warzywa” w Łodzi. Będzie to przedsmak 3 edycji Se-Ma-For Film Festival. Po więcej informacji odsyłam poniżej do materiałów prasowych.

[Materiały prasowe]
Se-Ma-For Film Festival zaczyna odsłaniać karty. W niedzielę, 16 września w klubokawiarni „Owoce i warzywa” obejrzymy wyborny set krótkometrażowych animacji z repertuaru nadchodzącej, 3. edycji Festiwalu (10-13 października). Pokazane zostanie 9 filmów. Niektóre z nich to pozycje konkursowe, zakwalifikowane do Międzynarodowego Konkursu na Najlepszą Animację Stop Motion. Zobaczymy tu m.in. produkcje z Czech, Estonii, Austrii, Wielkiej Brytanii i, oczywiście, Polski. Wśród nich tytuły, które w kilka chwil potrafią przewrócić światopogląd: jednominutowa reinterpretacja „Incepcji” Nolana, studium nienawiści „Paths of Hate”, przewrotne „Happy Birthday”, gdzie Jezus toczy pojedynek z robotem czy zabawna do łez „Pani G.”o miłości do dmuchanej lali. Te przykłady dają wyobrażenie o tym, czego można dokonać za pomocą animacji. I o tym, jaka będzie kolejna edycja Se-Ma-For Film Festival, gdzie takich projekcji przygotowano niemal trzysta.

W tym tygodniu Se-Ma-For ogłasza też ogłasza też kompletną listę filmów, które zakwalifikowały się do konkursu głównego oraz do konkursu animacji polskiej, co rok towarzyszącego międzynarodowym zmaganiom. Konkurs główny obejmie 38 pozycji stop motion z całego świata, z kolei w konkursie polskim zobaczymy 22 tytuły wybrane spośród filmów animowanych różnymi technikami. Do zwycięzców powędruje statuetka inspirowana postacią bohatera „Piotrusia i Wilka” – Mały Piotruś.

Tegoroczny Międzynarodowy Konkurs na Najlepszą Animację Stop Motion zdecydowanie zdominowała Estonia – aż 7 filmów przeszło pierwszą selekcję i trafi pod obrady jury. Wiadomo już, że właśnie do Estonii pojedzie Duży Piotruś – nagroda za dorobek artystyczny studia Nukufilm, z którego pochodzi 5 konkursowych animacji. Młodsze o 10 lat od łódzkiego Se-ma-fora jest największym studiem specjalizującym się w animacji w Europie Północnej. Przez 45 lat wyprodukowało ponad 200 filmów, niezmiennie kultywując tworzenie w technikach tradycyjnych. Z Nukufilm wyszło też wiele technik autorskich, tutaj też powstał pierwszy na świecie film lalkowy stereoskopowy (czyli popularnie mówiąc – 3D).

Kolejne dwa Duże Piotrusie – za całokształt twórczości, trafią do prawdziwych ojców polskiej animacji – Zbigniewa Rybczyńskiego (laureata Oscara za „Tango”) oraz Daniela Szczechury. Obaj odbiorą nagrody osobiście. Zbigniew Rybczyński przyjedzie na ceremonię tuż po spotkaniu dla młodzieży w nowo otwartym Se-ma-for Muzeum Animacji, które odbędzie 13.10.2012.