Tajemnicze Wakacje… Recenzujemy „Gravity Falls”!


Każdy chciałby spędzać wakacje tak jak Dipper i Mabel Pines. Gdy rodzice uroczych bliźniaków stwierdzają, że pociechom brakuje świeżego powietrza, wysyłają je na odległą prowincję, aż do miasteczka Gravity Falls znajdującego się w stanie Oregon. Dzieciaki mają pomagać staremu wujkowi Stanowi przy prowadzeniu „pułapki na turystów”, obskurnego sklepiku z dziwnymi przedmiotami o wdzięcznej nazwie „Mystery Schack”. Gdy już wydaje się, że następne miesiące upłyną rodzeństwu na ścieraniu kurzu z półek, Dipper znajduje w lesie tajemniczy dziennik odkrywający niezwykłe sekrety miasteczka. W niepozornym Gravity Falls aż roi się od zagadek i osobliwych przypadków. Legendarne potwory, wampiry, super-moce, enigmatyczni sąsiedzi i niesamowite świnki to tylko część tego, co na zalesionej prowincji odkryć mogą dzielni dwunastolatkowie. Tylko kto jest autorem dziennika? Kto jeszcze wie o jego istnieniu? I czemu Gravity Falls to takie niezwykłe miejsce? Dipper i Mabel jeszcze nie znają odpowiedzi na te pytania, ale jedno jest pewne – taka para rozwiąże każdą tajemnicę.

Przygody bliźniąt są dynamiczne, zajmujące i bardzo, ale to bardzo zabawne. Komedia jest trudną sztuką, ale główny pomysłodawca „Gravity Falls” Alex Hirsch oraz jego zespół scenarzystów opanowali ją do mistrzostwa. Najważniejszą rolę gra zestawienie postaci. Mabel jest uroczą, nietuzinkową dziewczynką, w której duszy wirują brokat i oryginalne pomysły. Dipper to jej rezolutny, skupiony odpowiednik, chłopiec pełen sprytu i logiki. Oboje lubią się bawić i pomimo różnic rozumieją się nawzajem. Co więcej, dbają o siebie. Można zobaczyć jak przepychając się przez tłum trzymają się za ręce, rozmawiają o swoich kłopotach i pomagają w tarapatach. Ich relacja i charaktery oparte są na rodzinie Alexa Hirscha. Twórca „Gravity Falls” ma siostrę bliźniaczkę o imieniu Ariel, której oryginalna osobowość dała początek Mabel. Wujek Stan oparty jest na dziadku Hirsha, a Dipper na samym pomysłodawcy. Dzięki takiemu połączeniu, animacja, prócz bycia serialem przygodowym, jest również opowieścią o relacjach rodzinnych. Nawet rzekomo chciwy Wujek Stan potrafi schować pieniądz do kieszeni by przytulić swoją bratanicę i bratanka.

Serial charakteryzuje wysoka jakość. Kolory są przyjemne, animacja świetna, muzyka urocza i wesoła, a aktorstwo (w wersji angielskiej) – na najwyższym poziomie. Głównym postaciom głosu użyczają Jason Ritter, Kirsten Schaal i sam Alex Hirsch (jako Stan). „Gravity Falls” to aktualnie telewizyjna perełka, którą wyróżnia naturalność, genialność w prostocie fabuły i szczerość w uczuciach bohaterów. Program bryluje również dzięki swetrom Mabel. Wbrew wszelkim zasadom animacji telewizyjnej, dziewczynka zmienia swoje charakterystyczne swetry, czasami pokazując więcej niż jeden na odcinek. W internecie już można zobaczyć ich zestawienia.

„Gravity Falls” zadebiutuje na polskim Disney Channel jeszcze w tym roku, najpewniej pod nazwą „Wodogrzmoty Małe”. Nieznana jest przyszła obsada, ale niezmiernie trudno będzie przebić oryginalną. Mimo to czekam z zapartym tchem i mam pewność, że polskiemu widzowi spodoba się tajemnicze miasteczko „Gravity Falls”.