„The Suicide Shop” i „Przemiana” braci Quay na festiwalu Animator

W Poznaniu w dniach 14-19 lipca już po raz piąty odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych. Jedną z najważniejszych atrakcji Festiwalu Animator będzie premierowy pokaz „The Suicide Shop” oraz prezentacja najnowszego filmu braci Quay „Przemiana”.

[Informacje od Organizatora]
W dniach 13-19. lipca Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator po raz piąty zamieni Poznań w stolicę animacji! Jedną z największych atrakcji poznańskiej imprezy będzie z pewnością premierowy pokaz filmu „The Suicide Shop”. Film Patrice’a Leconte był prezentowany podczas festiwalu w Cannes. Otwierał również Festival International du Film d’Animation Annecy 2012, najważniejszy na świecie festiwal filmów animowanych, z którym Festiwal Animator właśnie podjął współpracę! Podczas festiwalu pokażemy również najnowszy film braci Quay, pt. „Przemiana”.

Suicide Shop

O filmie “The Suicide Shop” („Le magasin des suicides”)

Francuska czarna komedia z 2012 roku, opowiadająca o nietypowym rodzinnym interesie… sklepie dla samobójców.

W pewnym wyjątkowo szarym mieście, gdzie recesja i depresja idą w parze, a ludzie nie mają ochoty dłużej żyć, bardzo dobrze sprzedają się… narzędzia do popełnienia samobójstwa. Wszystko się zmienia wraz z narodzinami najmłodszego członka rodziny Alana, który nie jest taki jak inni. Jego optymizm i radość życia zmieniają wszystko.

Scenariusz filmu powstał na podstawie książki francuskiego pisarza, rysownika i scenarzysty Jeana Teule pod tym samym tytułem.

Patrice Leconte

Jeden z najciekawszych współczesnych reżyserów francuskich, wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach (otrzymał m.in nagrodę publiczności na MFF w Wenecji za film „Człowiek z pociągu” w 2002 roku). Wiele jego filmów otrzymało nominację do najważniejszych nagród filmowych, m.in. do nagrody Złotego Niedźwiedzia, Europejskiej Akademii Filmowej, Złotego Globu, Cezara, Oscara, czy Złotej Palmy.

 Międzynarodowe uznanie przyniosły mu takie filmy, jak: „Mąż fryzjerki”, do którego muzykę napisał Michael Nyman, nominowana do Oscara i „Złotej Palmy” kostiumowa „Śmieszność”, która otwierała festiwal w Cannes w 1996 roku i „Wdowa św. Piotra”, w której jedną z głównych ról zagrał Emir Kusturica.

Pierwszym jego filmem, który odniósł międzynarodowy sukces, był „Pana Hire” z 1989 roku nominowany do „Złotej Palmy” i szeregu „Cezarów”. W 1995 roku, wraz z czterdziestoma najważniejszymi współczesnymi reżyserami, wśród których znaleźli się m.in. Lynch, Greenaway, czy Haneke, został zaproszony do nakręcenia krótkiej noweli filmowej do „Lumiere i spółka” – antologii wydanej w setną rocznicę użycia kinematografu przez braci Lumiere.

O filmie „Przemiana” („Metamorphosis”)

Najnowszy film Braci Quay – Przemiana – powstał na zamówienie Mikhaila Rudy, urodzonego w Uzbekistanie francuskiego pianisty i wszechstronnego twórcy. Inspirację stanowiło opowiadania Franza Kafki. W ścieżce dźwiękowej – wykonywanej na żywo na premierze, która odbyła się 21 marca 2012 w Cité de la musique w Paryżu – została wykorzystana muzyka Leoša Janáčka. Obydwaj twórcy – Kafka i Janáečk – mieszkali w tym samym czasie w Pradze, mieli wspólnych przyjaciół i zamiłowania, nigdy się jednak nie spotkali. „Połączyliśmy ich wiecznym węzłem w życiu pozagrobowym” – mówią Bracia.

Kafkowski Gregor Samsa, komiwojażer budzi się rano i spostrzega, że przemienił się w potwornego robaka. Ojciec chce go zabić, matka broni, siostra pomaga, urzędnicy nagabują. Po śmierci Gregora życie rodziny wraca do normy… W filmie wszystko rozgrywa się na scenie teatrzyku, przekrzywionej i podglądanej z ukosa, wyłaniającej się z mroku i w mroku pogrążonej. Przebłyski nasyconych kolorów stanowią kontrapunkt wobec szarości obrazu. Aktorzy z głowami kukieł zdają się być lalkami, jedynie siostra Grega nie przybiera karykaturalnej postaci. Repetycje scen, gestów, motywów, korespondują z muzyką Janáčka. Bracia Quay znowu pozwalają nam słyszeć obrazy i widzieć muzykę…

Bracia Quay

Bracia bliźniacy, Stephen i Timothy Quay, pochodzą z Pensylwanii. Ukończyli College of Art w Filadelfii (1969) i Royal College of Art w Londynie (1972). Są niekwestionowanymi mistrzami animacji. Ich twórczość wywodzi się z kręgu literatury, teatru, muzyki i sztuki Europy Środkowej. Najbardziej uznane ich filmy to: oparta na prozie Brunona Schulza Ulica Krokodyli (1986) – wymieniana jako jeden z dziesięciu najlepszych filmów animowanych wszechczasów i In Absentia (2002) – stworzona do muzyki Karlheinza Stockhausena. Bracia Quay są autorami dwóch pełnometrażowych filmów fabularnych z elementami animacji: Instytut Benjamenta (1994) i Stroiciel trzęsień ziemi (2005). Projektują scenografie do widowisk operowych, baletowych i teatralnych oraz koncertów. Są autorami projektów graficznych i instalacji. W Polsce zrealizowali Inventorium śladów (2009, Studio Marka Serafińskiego) i Maskę (2010, Se-Ma-For w koprodukcji z Estradą Poznańską).

Filmy „I looked back when I reached halfway” („W połowie drogi spojrzałem za siebie”, 2011) i Bratobójstwo (A Fratricide, 2012) powstały jako obrazy nieme prezentowane do muzyki na żywo. Obecnie Bracia Quay wrócili do prozy Schulza i przygotowują pełnometrażowy film animowano-aktorski Sanatorium pod klepsydrą.

Od 8 sierpnia 2012 do 7 stycznia 2013 w Museum of Modern Art w Nowym Jorku prezentowana będzie wielka wystawa retrospektywna Braci Quay „On Deciphering the Pharmacist’s Prescription for Lip-Reading Puppets” („O rozszyfrowaniu recepty farmaceutycznej dla czytających z ruchu warg kukiełek”).

 

13.07.2012, g. 20.00, kino Apollo, „Przemiana”, reż. Bracia Quay
18.07.2012, g. 20.30, kino Rialto, „The Suicide Shop”, reż. Patrice Leconte