Wyniki selekcji konkursowej i francuski program Animatora 2013

Animator-logona podst. mat. pras.
Znane są wyniki selekcji 6. Międzynarodowego Konkursu Filmów Animowanych Animator 2013.

Najważniejszym elementem festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych. W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 700 filmów, w tym 18 filmów pełnometrażowych, z 54 krajów. Najlepszy film krótkometrażowy otrzyma nagrodę GRAND PRIX/Złotego Pegaza w wysokości 45 000 zł. Przyznane zostaną również takie nagrody, jak: Srebrny i Brązowy Pegaz (odpowiednio: 25 000 zł i 15 000 zł) oraz nagrody specjalne: za film muzyczny (10 000 zł) i za film pełnometrażowy (45 000 zł).

Komisja selekcyjna, w składzie: Hanna Margolis, Jerzy Armata i Piotr Muszalski, wybrała 43 filmy krótkometrażowe, które powalczą o Złotego Pegaza. Kolejne kilkanaście filmów krótkometrażowych zostało zaproszonych do udziału w konkursie. Weźmie w nim udział ponadto 5 filmów pełnometrażowych.

Z innych festiwalowych atrakcji: w dniach 10-12 lipca odbędą się pokazy Animatora bez selekcji. Poznańska publiczność będzie mogła obejrzeć filmy, które nie zakwalifikowały się do festiwalowego konkursu i wybrać jeden z nich, który z dziką kartą stanie do filmowej rywalizacji o Złotego Pegaza.

Filmy ocenią dwa składy jurorskie:
Filmy krótkometrażowe:
Dmitry Geller – rosyjski twórca filmów animowanych, zdobywca Grand Prix w roku 2012; Theodor Ushev – wybitny bułgarski reżyser mieszkający i tworzący w Kanadzie; Katarzyna Głowicka – polska kompozytorka.
Filmy pełnometrażowe:
Yves Nougarède z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy; Mikhail Gurevich- rosyjski krytyk filmowy; Olga Marczenko- Pärn, białoruska animatorka, od wielu lat mieszkająca i tworząca w Estonii.

Wyniki Konkursu poznamy na Gali Wręczenia Nagród, która odbędzie się 19 lipca w Sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu. Sam festiwal potrwa w dniach 13- 19.07.2013.

Dyrektor artystyczny festiwalu Marcin Giżycki zasiada w jury konkursu Festiwalu w Annecy, który jest głównym Partnerem tegorocznej edycji Animatora. Podczas Animatora widzowie będą mieli okazję zobaczyć dwa bloki filmów: obrazy nagrodzone w tegorocznym konkursie Annecy i wybrane filmy z historii animowanego kina we Francji, takie jak: „Złodziej piorunochronów” jednego z najważniejszych francuskich reżyserów Paula Grimaulta; „Ślimaki” duetu René Laloux/Roland Topor, będące apokaliptyczną historią opowiedzianą z typowo Toporowskim humorem i poezją; „Zapasowe serce” Piotra Kamlera z 1973 roku; „Potr i córka wody” Jean-Francois Laguionie’a oraz nakręcony w jego domu film Michela Ocelota „Trzech odkrywców” z 1980 roku; „Mały tęczowy cyrk” wyreżyserowany przez Jacques-Rémy Girerda i „TSF- jak leci?” w reżyserii Sylvain Chomet i Philippe Leclerca.