Zmarł Lou Scheimer współzałożyciel studia Filmation

Lou ScheimerZ przykrością informujemy, że jeden z gigantów animacji telewizyjnej, założyciel słynnego studia Filmation Associates – które stworzyło takie telewizyjne hity jak „He-man”, „Fat Albert”, „Star Trek” czy „Superman” – Lou Scheimer zmarł w wieku 85 lat. Przyczyna śmierci jest jak dotąd nieznana.  

Lou Scheimer urodził się w Pittsburgu w Pensylvanii w 1928 roku. Był synem niemieckiego Żyda i rosyjskiej Żydówki. Według rodzinnych legend, ojciec Scheimera wyemigrował w latach 20. z Niemiec do Stanów Zjednoczonych po bójce z młodym Adolfem Hitlerem.

Scheimer służył w armii amerykańskiej w latach 1946-48, a później studiował sztukę na Uniwersytecie Carnegie Tech. W połowie lat 50. przeniósł się do Los Angeles i zaczął tam pracę w komercyjnych pracowniach artystycznych i studiach animacyjnych: Kling Studios, Walter Lantz Productions, Hanna-Barbera, Larry Harmon, True Line, Ray Patin Productions i Warner Bros. Animation.

Filmation zostało założone w 1962 roku przez Lou Scheimera, byłego artystę Disneya Hala Sutherlanda i spikera radiowego Norma Prescotta.

Filmation

Lou Scheimer i główny dyrektor Filmation Hal Sutherland poraz pierwszy poznali się podczas pracy w Larry Harmon Pictures. Po upadku studia razem podjęli pracę w małej firmie o nazwie True Line, której jednym z właścicieli był Marcus Lipsky (uwczesny właściciel wytwóni bitej śmietany „Reddi-wip”). Tam pracowali m.in. nad nisko-budżetowym serialem animowanym „Rod Rocket” (na zlecenie SIB Productions i japońskiej firmy z siedzibą w Chicago) oraz nad animowanymi krótkometrażówkami na podstawie życia Chrystusa zleconymi przez Koścół Luteriański Synodu Missouri. Wkrótce Paramount Pictures wykupiło SIB Productions, a True Line zatrudniło nowych pracowników, w tym Norma Prescotta. W końcu Lou, Hal i Norm opuścili True Line.

Stuido Filmation

Lou zaczął pracę nad reklamami, w tym m.in dla Gilette, co zapoczątkowało to czym stał się potem Filmation. Dzięki pomocy poznanego prawnika Ira Epsteina, Scheimer razem z Halem założyli nową firmę, nazwaną Filmation Associates. Norm Prescott niedługo potem dołączył do dwójki swoich byłych współpracowników, przynosząc Filmation, pierwszy duży projekt „Journey Back to Oz”, animowany sequel klasycznej produkcji MGM z 1939 „Czarnoksiężnik z krainy Oz”. Projekt jednak musiał poczekać kolejne 8 lat, zanim został ukończony.  W ciągu pierwszych lat istnienia firmy produkowali oni reklamy telewizyjne, próbując stworzyć pierwszą serię animowaną „The Adventures of Stanley Stoutheart” (później nazwaną „Yank and Doodle”) o chłopcu i psie. Nie byli jednak w stanie jej sprzedać i prawie doprowadzili do zamknięcia nowo założonej firmy. Z pomocą nadszedł Mort Weisinger edytor DC Comics, który poprosił ich o stworzenie kreskówek z Supermanem. Sukces serii spowodował powstanie kolejnych programów o superbohaterach, a także serialu dla młodzieży „Archie Show”. Wszystkie te serie przyczyniły się do wzrostu popularności studia i do powstania kolejnych projektów, które okazały się przełomowe.

Do dorobku Filmation zaliczyć m.in. można: „The New Adventures of Superman”, „The Archie Show”, „Fantastic Voyage”, „Aquaman”, „The Batman Superman Hour”, „Sabrina the Teenage Witch”, „Fat Albert and the Cosby Kids”, „Star Trek: The Animated Series”, „Shazam”, „Space Academy”, „Tarzan”, „Flash Gordon”, Ghostbusters”, „He-Man and the Masters of the Universe”, „She-Ra Princess of Power” i „BraveStarr”.

filmation cartoons

Lou Scheimer użyczał także głosu niektórym postaciom ze swoich animacji, np.:  N’Kima małpi przyjaciel Tarzana w serii „Tarzan Lord of the Jungle” i Dumb Donald w „Fat Albert and the Cosby Kids”. Był także kompozytorem muzyki do wiele własnych kreskówek.

Po zamknięciu studia Filmation Scheimer założył nową firmę o nazwie „Lou Scheimer Productions” . W 2014 roku po latach nieskutecznych prób sprzedania swoich programów, „Lou Scheimer Productions” zakończyło działalność. W 2012 roku DreamWorks Animation zakupiło bibliotekę studia Filmation.